המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.1.2008
30/1/2008

                                    מה חדש? סיכום יומי 30.1.2008

 

המשבר בלבנון, איומי האופוזיציה * עמר מוסא בביקורת על בשאר אל-אסד * האחים המוסלמים במצרים בין פת"ח לחמאס * יו"ר מועצת השורא האיראני מבקר ב"אל-אזהר" * מסר סיני לסודאן בנושא דארפור * דיסידנט כורדי מת בתא המעצר באיראן

 

האופוזיציה בלבנון מאיימת להסיר תמיכתה במישל סולימאן

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם האופוזיציה הלבנונית, דיווח כי מפקד צבא לבנון, מישל סולימאן, התחייב בפני המנהיגים של ארגון חזבאללה ותנועת אמל לקיים חקירה זריזה לגבי האירועים האלימים שאירעו באזור הצ'אחיה ב-27.1.08 אשר גרמו למותם של שבעה לבנונים ולפציעתם של עשרות אזרחים. על פי הדיווח מנהיגי התנועות דרשו לקבל את תוצאות החקירה בתוך כמה ימים והודיעו כי אם יתברר שהצבא היה מעורב בירי שגרם להרוגים ולפצועים יסירו שתי התנועות את תמיכתן במועמדתו של סולימאן לנשיאות לבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 30.1.08

 

[המצב בלבנון]

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 29.1.08

 

עמר מוסא: בשאר אל-אסד אינו מתעניין בוואקום הנשיאותי בלבנון

מקורות ערביים מיניסטריאליים מסרו ליומון הכוויתי אל-קבס כי במהלך כינוס שרי החוץ הערביים, שנערך בקהיר ב-27 בינואר, טען מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אינו מתעניין בוואקום הנשיאותי ובהקמת ממשלת אחדות לאומית בלבנון. לדברי מוסא, במהלך פגישה שנערכה עם אל-אסד, ב-19 בינואר, התחוור לו כי לנשיא הסורי אג'נדה שונה לגמרי משל בני בריתו בלבנון, וכי הוא נותן עדיפות מוחלטת לגורל ביה"ד הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי ולתיקונו.

אל-קבס (כווית), 29.1.08

 

שר העבודה הסעודי: העסקת נשים במגזר הפרטי היא עניין רגיש

שר העבודה הסעודי, הד"ר ע'אזי אל-קציבי, אמר כי משרדו עושה מאמצים לשלב נשים בשוק העבודה הפרטי, אך העניין הוא בבחינת "הליכה על ביצים" היות שבחברה הסעודית ישנם עקרונות ברורים ומגבלות הנגזרות מתוקף היותה חברה מסורתית שפועלת לפי חוקי השריעה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.1.08

 

המשחק הפוליטי [בלבנון]; על האריה כתוב: "מלחמת האזרחים";

על הדמות כתוב: "לבנון"

אל-נהאר (לבנון), 29.1.08

 

מעורבות האחים המוסלמים במצרים ופתרון המשבר בין פת"ח לחמאס

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר כי לשכת המדריך הכללי של האחים המוסלמים במצרים נותנת חסותה ליוזמת הסכם בין חמאס לפתח, וכי תנועת האחים ממלאת תפקיד מרכזי בסוגיית מעבר רפיח. לדבריו, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, והמדריך הכללי של האחים המוסלמים, מחמד מהדי עאכף, נמצאים בקשר מתמיד. ואולם עצאם אל-עריאן, ממנהיגי האחים, אמר כי אין בכוונת תנועת האחים לתת חסות להסכם בין חמאס לפתח, וכי כל תפקידה להביא להתקרבות בעמדות הצדדים. בתוך כך, נפגש נציגו של היו"ר הפלסטיני, ד"ר נביל שעת', עם סגן המדריך הכללי של האחים, ד"ר מחמד חביב.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 29.1.08-28

 

ביקור יו"ר מועצת השורא האיראני במוסד "אל-אזהר"

יו"ר מועצת השורא האיראני, ע'ולאם חדאד, ערך ביקור במוסד "אל-אזהר" במצרים. בתום ביקורו אמר כי איראן נכונה למלא תפקיד פעיל בקירוב בין הממשלות והעמים האסלאמיים, וקרא להגברת שיתוף הפעולה המדעי, התרבותי והדתי בין מצרים לאיראן ובין המוסדות הדתיים בשתי המדינות.

אל-אהראם (מצרים), 30.1.08

 

[ארה"ב וישראל אל מול העולם הערבי]; על השלט כתוב: "וטו"

אל-ת'ורה (תימן), 29.1.08

 

לראשונה: סין משגרת מסר לסודאן בעניין דארפור

במהלך פגישה שנערכה באדיס אבבה בין שר החוץ של סודאן, דינג אלור, לבין שליח של ממשלת סין, הבהירה סין הבהירה לממשלת סודאן שסבלנותה של הקהילה הבינלאומית בעניין המצב בדארפור הולכת ואוזלת. אלור מסר שהשניים הסכימו כי לא ייתכן פיתוח כלכלי בסודאן ללא יציבות ושלום בדארפור.

אל-צחאפה (סודאן), 30.01.08

 

הצעת חוק במצרים: בית דין מיוחד לענישת הנשיא ושרי הממשלה

הציר העצמאי המצרי, מחמד אל-עמדה, הציע הצעת חוק חדשה להקים בית דין מיוחד שישפוט את הנשיא או את אחד השרים בעבירות פלילים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 29.1.08

 

יומון שמרני איראני: ישראל מבצעת שואה בעזה

מאמר מערכת ביומון השמרני כיהאן, המקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, טען כי בימים אלו, בהם מצוין "יום השנה של השואה השקרית והמלאכותית", מבצעת ישראל שואה אמיתית ברצועת עזה כדי לחפות על כשלונה בלבנון, שכן גופות בניה עדיין מצויים בלבנון, בידי חזבאללה.

כיהאן, (איראן), 30.1.08

 

איראן: דיסידנט כורדי מת בתא המעצר

כלי תקשורת כורדיים באיראן דיווחו כי דיסידנט כורדי, פרזאד קבאדי, שנעצר בכרמנשאה בתחילת ינואר 2008 ע"י כוחות הביטחון, מת בתא המעצר יממה לאחר מעצרו, כתוצאה מעינויים. כוחות הביטחון עצרו כמה מקרובי משפחתו וידידיו ועינו גם אותם במטרה למנוע את הדלפת הפרשה לתקשורת.

רוז (איראן), 30.1.08