המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 31.7.2008
31/7/2008

מה חדש? סיכום יומי 31.7.2008

 

בתקציר: אסד יבוא לטהראן * חמאס: להגביר פעילות הג'יהאד בגדמ"ע ובי-ם * 55 הומוסקסואלים נעצרו בסעודיה * המורדים בסודאן: ננקום אם יוצאו חברינו להורג * עיראק: מבצע לאכיפת החוק במחוז דיאלא * לוב חידשה אספקת הנפט לשוויץ *  בנו של קדאפי מפרסם האשמות של אופוזיציונרים נגד המשטר

 

אסד יבקר בטהראן ב-9 באוגוסט

נשיא סוריה אסד יעמוד בראש משלחת סורית רמת דרג שתבוא לטהראן (9.8.08) לביקור בן יומיים. לדברי סוכנות הידיעות האיראנית פארס, אסד ידון עם צמרת המשטר באיראן בסוגיות בילטרליות, בעניינים אזוריים ובינ"ל ובנושא הגרעין הגרעיני.

פארס (איראן), 31.7.08

 

סוריה: ישיבת פומבית ראשונה במשפטם של עצורי האופוזיציה

בית המשפט הפלילי בדמשק ערך אתמול (30.7.08) ישיבה פומבית ראשונה במשפטם של עצורי "הצהרת דמשק". בגילוי דעת של המזכירות הכללית של "הצהרת דמשק", נאמר כי הפקעת החירויות והפרת זכויות האדם בסוריה איננה מתקבלות על הדעת, וכין סוריה היא אחת המדינות היחידות בעולם בה ננקטת מדיניות כזאת כלפי האופוזיציה, וכי ההיסטוריה תזכור לה את המשפטים הללו.

http://annidaa.org, 30.7.08     

 

סירוב ערבי להגדרת הסנקציות נגד איראן "פוליטיות"

דיפלומטים שהשתתפו בניסוח הצהרת המדינות הבלתי-מזדהות בנושא הגרעין האיראני, דיווח כי סעודיה, מצרים ואיחוד האמירויות התנגדו להצעת איראן לכנות את הסנקציות המוטלות עליה ע"י מועה"ב כ"פוליטיות."

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.7.08

 

מאמר באיראן מזהיר את ישראל מפני פגיעה בבכירי חזבאללה

בעל טור בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען כי חזבאללה טרם נקם על חיסולו של מוע'ניה והזהיר את ישראל מפני התנקשות בבכירי חזבאללה, שתהווה "צעד שיחמיר את מצבה." 

צבח-י צאדק (איראן), 28.7.08

 

איראן מהלכת על חבל  דק, מלהטטת בין המקל והגזר

אל-ערב (קטר), 30.7.08/ באקי בוח'אלפה

 

סמל הגרעין

Syria newa (סוריה), 30.7.08/ יאסר אחמד

 

חמא"ס: להגביר את פעולות הג'יהאד בגדמ"ע ובירושלים

בגילוי דעת לרגל ציון ליל  "אל-אסראא' ואל-מעראג'" (ליל עליית מחמד השמימה מירושלים),קראה תנועת החמא"ס  לפלגים הפלסטינים החמושים להגביר את פעולות הג'יהאד בגדה המערבית ובירושלים, כדי "להציל את מסגד אל-אקצא" וללמד את האויב לקח כואב.

אל-קודס  אל-ערבי (לונדון), 31.7.08

 

55 הומוסקסואלים נעצרו בסעודיה

כוחות הביטחון הסעודיים עצרו (30.7.08) 55 צעירים שערכו מסיבת ריקודים להומוסקסואלים באחד השדות במחוז אל-קטיף. עפ"י הדיווח, אנשי משטרת הדת הסעודית היו שותפים למעצרים.

 אל-חיאת (לונדון), 30.7.08.

 

המורדים בסודאן: ננקום אם יוצאו חברינו להורג

בתגובה להטלת גזר דין מוות על שמונה מחבריו, הודיע ארגון מורדי דארפור "התנועה לצדק ולשוויון", כי שר המשפטים, ראש שירותי הביטחון והשופטים יישאו באחריות להריגתם של המורדים, וכי התגובה לכך תהיה מהירה ואלימה. יאסר ערמאן, בכיר בתנועה העממית לשחרור סודאן, מפלגה המייצגת את מורדי הדרום לשעבר, אמר כי גזר הדין יסבך את משבר דארפור וקרא לנשיא בשיר לחון את הנידונים למוות.

Sudaneseonline.com, אל-אחדאת' (סודאן), 31.7.08 

 

כוחות הביטחון של סודאן: מצאנו נשק במחנה פליטים בדארפור

מקורוות בכוחות הביטחון של סודאן דיווחו כי בחיפוש אחר נשק במחנה הפליטים 'כלמה' בדרום חבל דארפור, מצאו כוחות הבטחון כמויות גדולות של כלי נשק כבד. בתגובה גינו נציגים מטעם הפליטים את מה שכינו התקפה על המחנה, שכוונה נגד חפים מפשע ונועדה לרוקן את המחנה בכוח.

אל-חיאת (לונדון), sudaneseonline.com 31.7.08

 

עיראק: מבצע לאכיפת החוק במחוז דיאלא

ממשלת עיראק הודיעה כי היא נחושה לאכוף את החוק במחוז דיאלא ולנקותו מנשק בלתי חוקי, במסגרת מבצע "בשאאיר אל-ח'יר" ("בשורות טובות") שהחל השבוע. דובר מטעם משרד ההגנה מסר כי כבר נעצרו עשרות מבוקשים, נחשפו מצבורי נשק רבים ופורקו מטעני נפץ. מאה ראשי שבטים במחוז הביעו תמיכתם  במבצע.

אל-מדא (עיראק), 30.7.08

   

עיראק: נתפסו מטענים עם חומרים אסורים

דובר כוחות הביטחון העיראקיים בנג'ף הודיע כי ב- 27.7.08 נתפסו שני אנשים בכפר במחוז נג'ף, כשבידם 12 מטענים, בשמונה מהם נמצא חומר החשוד כאורניום ובמטענים נוספים  נמצא חומר אסור אחר. לדבריו, החומרים נשלחו לבדיקת הכוח הרב לאומי.

www.irakna.com, 29.7.08

 

חרותה של ארה"ב מתקיימת בזכות הנפט העיראקי

 

אל-אהראם (מצרים), 30.7.08/ נאג'י כאמל

 

בנו של קדאפי מפרסם האשמות של אופוזיציונרים נגד המשטר

בצעד יוצא דופן, פרסם סיף אל-אסלאם אל-קדאפי, בנו של מנהיג לוב, קטעי וידיאו של אופוזיציונרים לובים, המטיחים האשמות נגד בכירים במשטר ומתארים עינויים והפרה של זכויות אדם בכלא, תוך ציון שמות האחראים למעשים אלה. הקליפים הופצו על ידי מוסדות קדאפי לפיתוח, ארגון בראשותו של סיף אל-אסלאם. אופוזיציונר הנמצא מחוץ ללוב טען כי אנשי המשטר, שנגדם הוטחה הביקורת, כבר מזמן אינם בין החיים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.7.08   

 

לוב חידשה את אספקת הנפט לשוויץ

לוב חידשה את אספקת הנפט לשוויץ, לאחר שהפסיקה אותו לפני שבוע במחאה על מעצרו של הניבעל קדאפי, בנו של מנהיג לוב. כן שחררה לוב שני אזרחים שוויצרים שנעצרו בטריפולי. דווח שמיכלית נפט לובית כבר נמצאת בדרכה לאירופה.

אל-חיאת (לונדון), 31.7.08     

 

נשיא תימן למורדים החות'ים במחוז צעדה: חזרו לבתיכם

נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, קרא למורדים החות'ים לשוב לבתיהם בעקבות הכרזתו על סיום המלחמה במחוז צעדה בין הממשלה לבין החות'ים. צאלח אמר כי החות'ים ייהנו מביטחון ומכל הזכויות הקיימות בחוקה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.7.08

 

מלך בחריין: עלינו להקים מרכז להכוונת השיח הדתי

במהלך פגישה עם 50 אנשי דת הציע מלך בחריין, חמד בן עיסא אל ח'ליפה, להקים מרכז לאומי מפקח אשר יכוון את השיח הדתי, יקרב בין הסונים והשיעים ויגשים אחדות לאומית בבחריין.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.07.08