המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 23.6.2008
23/6/2008

מה חדש? סיכום 23.6.2008

 

בתקציר: שת"פ גרעיני בין צרפת ואלג'יריה * בכיר במשה"ח האמריקאי בא לדמשק * חמאס: התהדיאה – להתרעננות בלבד * ניסיונות לחבל בהסכם המתגבש בין ארה"ב לעיראק * יזמה סעודית: אנרגיה למען העניים *  תיאום לבנוני-מצרי על חוות שבעא * מישל עון דורש להדיח את סניורה * סיוע סעודי לעזה * פטריאך לטיני חדש בירושלים

 

שיח הדתות ייפתח בחודש הבא במדריד

על-פי יוזמת המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, ותחת חסותו, תיפתח ב-16 ביולי 2008 במדריד ועידת השיח העולמית לדתות אשר תימשך יומיים. בוועידה יטלו חלק אישים בולטים משלוש הדתות המונותיאיסטיות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.6.08

 

איראן: יומון נסגר בשל ביקורת על אחמדי-נז'אד

ממשלת אחמדי-נז'אד הורתה לסגור את היומון טהראן אמרוז, המקורב לראש עירית טהראן, קאליבאף, יריבו של אחמדי-נז'אד. הנימוק לסגירה: הכפשת אחמדי-נז'אד; פרסום מאמרי ביקורת כלכלית נגדו וטענות לאי סדרים כספיים שהיו בעיריית טהראן בעת כהונתו כראש העיר; לעג ל"הילות האור" שמזכיר אחמדי-נז'אד.

כיהאן, תאבנאק, פרדא (איראן), 22.6.2008

 

הסכמי שת"פ ביטחוני ופיתוח גרעיני בין צרפת לאלג'יריה

במהלך ביקורו של ראש ממשלת צרפת, פרנסווה פילון באלג'יריה, חתמו שתי המדינות על הסכמים לשיתוף פעולה ביטחוני ולפיתוח אנרגיה אטומית למטרות שלום. פילון צפוי להיפגש עם נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, בניסיון לשכנעו להשתתף בוועידה בנושא האיחוד הים-תיכוני, שתערך בפריז באמצע החודש הבא.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 21.6.08        

 

חזבאללה מתנה מינויים ביטחוניים בהסכמתו

נואף אל-מוסאוי, הממונה על קשרי החוץ בחזבאללה, אמר כי אירגונו מתנה את המינויים הביטחוניים והצבאיים בלבנון הסכמתה של ההתנגדות. הוא הזהיר במרומז את כוחות ה-14 במרץ לבל יסיתו נגד ההתנגדות שכן, "לכל מעשה יש תגובה."

אל-חיאת (לונדון), 22.6.08

 

ישראל והתהדיאה

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 20.6.08/ חסן אידלבי

 

בכיר במשרד החוץ האמריקאי מבקר בדמשק

בכיר במשה"ח האמריקאי, ג'יימס פולי, העוסק בנושא הפליטים העיראקיים, מקיים ביקור בדמשק, במהלכו הוא צפוי להיפגש עם סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד ולדון עמו בסוגיית הפליטים ובסוגיות אזוריות נוספות.

אל-חיאת (לונדון), 22.6.08

 

צרפת תנסה לתווך בין סודאן לצ'אד

צרפת וסודאן סיכמו כי צרפת תתווך בין סודאן לצ'אד בניסיון להרגיע את המתיחות ביניהן. לפי הסיכום תפעל צרפת כדי לשכנע את צ'אד לחדול מן התמיכה במורדים בדארפור ובתמורה תימנע סודאן מלתמוך במורדים בממשלת צ'אד. היועץ המדיני לנשיא סודאן, מצטפא עת'מאן אסמאעיל, איים כי אם התיווך הצרפתי ייכשל, תנקום סודאן בצ'אד על תמיכתה במורדי דארפור.

אל-איאם (סודאן), 22.6.08

 

חמאס: התהדיאה מנוחת הלוחם

חבר הלשכה המדינית של החמאס, עזת אל-רשק, הצהיר כי התהדיאה היא מנוחת הלוחם, מעין הפוגה שהחמאס מעניק לעם הפלסטיני כדי שיוכל להתאושש.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.6.08

 

על החרמש של מלאך המוות כתוב: "האופורטוניזם"

אל-גמהוריה (מצרים), 20.6.08/ אחמד טוע'אן

 

התהדיאה

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.6.08

 

בשיר: איננו פוחדים מסנקציות

בנאום בפני מיליציית 'כוחות ההגנה העממיים', נשבע נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, לא להסגיר אף סודאני לבית המשפט הפלילי הבינלאומי. הוא שיגר מסר מתגרה לקהילה הבינלאומית באומרו: "קבלו איזה החלטות שאתם רוצים והטילו איזה סנקציות שאתם רוצים".

אל-צחאפה (סודאן), 23.6.08

 

עיראק: כרוזי הסתה למלחמה באמריקאים

במחוז באבל בעיראק מופצים מדי יום כרוזים הקוראים לאגור נשק לקראת המלחמה באמריקאים. כרוז לא חתום באזור חילה טען כי "ההתנגדות הלאומית היא האופציה העיראקית היחידה לסילוק הכיבוש וסוכניו", וקרא  לתושבים לאגור נשק לקראת "הגעת שעת האפס". התושבים נקראו לעקוב אחר ההוראות המופצות באתרי האינטרנט מטעם "המהפכה העיראקית המזויינת", אשר "חובה לאומית" להצטרף אליה. בכיר במשטרת המחוז אמר כי במחוז ישנם תאים רדומים רבים, חלקם קשורים לבעת', חלקם לזרמים שיעים קיצוניים.

אל-חיאת (לונדון), 23.6.08       

 

התהדיאה יוצאת לדרך

פלסטין (רש"פ), 20.6.08/ עלאא' אל-לקטה

 

קונדוליזה רייס מעירה את "תיק חוות שבעא" משנתו העמוקה

 

אל-נהאר (לבנון), 20.6.08/ ארמאן חמצי

 

עיראק: איראן וחזבאללה הלבנוני פועלים למניעת הסכם עם ארה"ב

בכיר בממשלת עיראק אמר כי שינויים מהותיים שהוכנסו בסעיפי ההסכם עם ארה"ב נתנו למו"מ "דחיפה קדימה", אך ציין כי "הבעיה טמונה בהתערבותן של איראן וחזבאללה הלבנוני בעיראק". לדבריו, איראן חותרת לטירפוד ההסכם העיראקי-אמריקאי, על אף התנגדותם של רוב המנהיגים השיעים העיראקיים להתערבותה בנעשה במדינה, וחזבאללה, הנהנה מהשפעה על השיעים בעיראק, החל אף הוא להפעיל לחצים נגד ההסכם. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.6.08

 

מקור בסבא"א: משלחת הפיקוח תבדוק בסוריה כמה אתרים

מקור בסבא"א מסר כי משלחת הפיקוח שהגיעה אתמול (22.6.08) לסוריה מתכוונת לבדוק מלבד הכור שתקפה ישראל כמה אתרים נוספים, לאחר שנודע לסוכנות כי חלקים מהכור הועברו לאתרים אלה. המקור הכחיש שסבא"א חתמה עם סוריה על הסכם המגביל את הפיקוח לכור באזור אל-כבאר בלבד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.6.2008

 

המלך עבדאללה ביוזמה חדשה: "אנרגיה למען העניים"
בנאום בפתיחת (22.6.08) ועידת הנפט העולמית בג'דה, הדנה במציאת פתרון למשבר הנפט העולמי, הודיע המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, על כוונת סעודיה להגביר את ייצור הנפט שלה. כן הודיע על יוזמה בשם "אנרגיה למען העניים", במסגרתה תעניק סעודיה סיוע פיננסי למדינות המתפתחות.
אל-חיאת (לונדון), 23.6.08

לבנון: ארבעה הרוגים בעימותים בטריפולי
ארבעה לבנונים נהרגו אתמול (22.6.08) ועשרות נפצעו בעימותים בין סונים לעלווים בטריפולי. דווח כי במהלך העימותים נעשה שימוש בנשק קל ובינוני וברקטות.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.6.08

פטריארך לטיני חדש

מונה פטריארך לטיני חדש בירושלים - פואד אל-טויל, ירדני במוצאו, במקום מישל צבאח.

אל-איאם (רש"פ), 23.6.08

 

עיראק: העיראקים שבים למולדתם

ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, אמר שהעיראקים בחו"ל נוהרים חזרה למולדתם, ובפרט הרופאים והמשכילים שבהם, בעקבות השיפור במצב הביטחוני ובאכיפת החוק. הוא הוסיף כי הדבר המריץ את החברות הבינלאומיות - אשר סרבו עד כה להשתתף בפרויקט שיקום עיראק, מסיבות ביטחוניות לשוב אליה כדי להתחרות בה על השגת חוזי עבודה .

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.6.08

 

סיוע סעודי לעזה

הוועדה הסעודית לסיוע לעם הפלסטיני החלה ביישום פרויקטים דחופים ברצועת עזה בסכום של 18 מיליון ריאל.

אל-חיאת (לונדון), 23.6.08

 

תיאום לבנוני-מצרי בנושא שבעא

היומון הלבנוני אל-אח'באר מסר כי מצרים ולבנון מתאמות עמדות בנושא חוות שבעא לקראת מפגש מובארכ-אולמרט מחר (24.6.08) בשרם אל-שיח'. מקור ערבי יודע דבר מסר כי מובארכ ילחץ על אולמרט לפעול להשבת חוות שבעא ללבנון ולסיים את הפרשה בהקדם האפשרי. מקורות מצריים הוסיפו כי סוריה התחייבה בעבר בפני מצרים שלא לטרפד הסכם שייערך בחסות האו"ם במסגרתו תיסוג ישראל מחוות שבעא ואף הכירה בכך שחוות שבעא הן אדמה לבנונית.
אל-אח'באר (לבנון), 23.6.08


מישל עון:  להחליף את סניורה
מישל עון, ממנהיגי האופוזיציה בלבנון, האשים את ר"מ לבנון, פואד סניורה, בניסיון לסכסך בינו לבין הנשיא מישל סולימאן. זאת על רקע דברי ביקורת שהשמיע סניורה בעיתון אוסטרי, לפיהם מנכס לעצמו עון את יצוג הנוצרים במדינה במקומו של הנשיא. עון קרא לסולימאן לפעול למינוי ר"מ חדש, לאור כישלונו של סניורה בהרכבת ממשלה חדשה. עון האשים את כוחות ה-14 במרץ באחריות לעימותים אתמול (22.6.08) בטריפולי ובניסיון להביא לפיצוץ בלבנון וקרא להתערבותם של שרי ההגנה והפנים.
אל-אח'באר (לבנון), 23.6.08