המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 6.6.2008
6/6/2008

מה חדש? סיכום יומי 6.6.2008

 

בתקציר: מדינות המפרץ מפשרות בין מצרים וסעודיה לבין סוריה * ממשלת עיראק מחפשת מקורות חימוש * שגריר לאיחוד האמירויות בבגדד * רפסנג'אני: עלינו לחלץ את עיראק מהכיבוש האמריקאי

 

מאמצים מפרציים לפשר בין מצרים וסעודיה לבין סוריה

כווית, קטר ואיחוד האמירויות מנהלות מגעים קדחתניים על מנת לקיים פסגה משולשת בשרם אל-שיח' בה ישתתפו נשיא מצרים חסני מובארכ, מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אל-עזיז ונשיא סוריה בשאר אל-אסד. קטר פתחה ביוזמה זו לאחר החתימה על הסכם דוחה, במטרה לטהר את האווירה ולסיים את חילוקי הדעות בין קהיר וריאץ' מצד אחד ודמשק מצד שני.

אל-מצריון (מצרים), 5.6.08 

 

עיראק: הממשלה מחפשת מקורות נוספים לחימוש צבא עיראק 

חבר בועדת הביטחון וההגנה בפרלמנט העיראקי אמר כי ממשלת עיראק פועלת למציאת מקורות נשק חדשים, בנוסף לחימוש שמספק לה הממשל האמריקאי. לדבריו נפתחו ערוצי אספקת חימוש חדשים עם רומניה, סרביה ואוקראינה ובכוונת עיראק לפתוח ערוץ נוסף עם צרפת. לדבריו, מדינות רבות הגישו הצעות לחימוש הצבא העיראקי, אולם העסקות שייחתמו עם המדינות האלה לא יבואו במקום החימוש מארה"ב, אלא במקביל לו.

www.alnajafnews.net , 6.5.08

 

שגריר לאיחוד האמירויות בבגדאד

שר החוץ של איחוד האמירויות, השיח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, אמר כי ארצו תכריז בימים הקרובים על שמו של שגרירה בעיראק ועל מיקומה החדש של השגרירות. שר החוץ הוסיף כי הוא מצפה שעיראק תהפוך לחברה פעילה במועצת מדינות שיתוף הפעולה במפרץ. יצוין כי ביקורו של אאל נהיאן הוא ביקור ראשון של שר חוץ מהמפרץ בעיראק מאז שנת 2003.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.6.08

 

אובאמה מצחצח חרבות לקראת ההתמודדות עם מקיין

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.6.08/ אמג'ד רסמי

 

[העולם הערבי] ביוני 1967 וביוני 2008

אל-ערב אל-יום (ירדן); אל-קדס (רש"פ), 5.6.08/ נאצר אל-ג'עפרי

 

מסמכים איראניים לסבא"א: תכנית הגרעין איננה צבאית   

נציג איראן בסבא"א, עלי אצע'ר סולטאניה, הודיע כי איראן הגישה לסבא"א 30 מסמכים מסווגים כדי להפריך
את הטענה לפיה תכנית הגרעין שלה היא צבאית וכי איראן ערכה ניסויים לפיתוח ראשי נפץ גרעיניים. 
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.6.2008 
 
רפסנג'אני: עלינו לחלץ את עיראק מהכיבוש האמריקאי
האשמי רפסנג'אני המשתתף בועידה הבינ"ל לסולידריות מוסלמית במכה אמר כי  "האסלאם אינו קורא למלחמה והנביא מוחמד מעולם לא יזם מלחמה".  לדבריו,י איראן מוכנה למלא תפקיד מפתח בקידום סולידריות בקרב המוסלמים וכי "כולנו צריכים לעזור לעיראקים להיחלץ מהכיבוש האמריקאי  ומהיותם קולוניה בלתי-פורמלית."
אירנא, (איראן) 5.6.2008