המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 27.5.2008
27/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 27.5.2008

 

בתקציר: יומון איראני צופה בקיעים במחנה השמרני * מנהיגם בפת"ת תובעים להדיח את פיאצ' * סוריה: בוטל במפתיע כנס על חופש העיתונות * סיסתאני שולל הסכם ביטחוני עיראקי-אמריקאי * יומון איראני: ההכנסות מנפט מטיבות עם חוג צר

 

כדורגל סעודי: משתחווים לאל על כל גול

המופתי של סעודיה ויו"ר אגודת חכמי ההלכה הבכירים במדינה, עבד אל-עזיז בן עבדאללה אאל אל-שיח', מתח ביקורת על כך ששחקני כדורגל משתחווים לאות תודה לאחר הבקעת שערים במהלך המשחק. לדבריו, מוטב ששחקן יודה לאל בליבו במקום להשתחוות. שחקנים אחדים טענו בתגובה כי השתחוות היא הדרך הטובה ביותר להביע שמחה ולבצע שליחות נעלה של הוקרת תודה לאללה.

www.islamonline.net, 25.5.08.

 

יומון איראני: צפויים בקיעים במחנה השמרני 

היומון האיראני האופוזיציוני אעתמאד-י מלי, העריך כי בחירתו של עלי לאריג'אני לראשות המג'לס תביא לסיום האחדות האסטרטגית במחנה השמרני באיראן. לטענת המאמר, אחמדי-נז'אד "לא סבל" את לאריג'אני, יריבו, כמזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, והבחירה בו היא למורת רוחו.

אעתמאד-י מלי (איראן), 27.5.08

 

מנהיגי פת"ח לאבו-מאזן: "להדיח את סלאם פיאצ'"

מרבית חברי המועצה המהפכנית של פת"ח קראו אתמול (26.5.08) ליו"ר הרש"פ, אבו-מאזן, להדיח את רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאצ', ולהקים ממשלה חדשה בתיאום עם פלגי אש"ף, וזאת בשל החלטת פיאצ' לפרק את חמושי פת"ח ועל רקע שיתוף הפעולה שלו עם ארה"ב. אבו-מאזן דחה את הקריאות ואמר כי הוא הרכיב את הממשלה וכי היא נמצאת באחריותו הבלעדית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.5.08

 

סוריה: השלטונות ביטלו כנס בנושא חופש העיתונות

השלטונות הסורים ביטלו (25.5.08) כנס בנושא "חופש העיתונות" שאירגן מאזן דרויש, ראש המרכז הסורי לתקשורת ולחופש הביטוי. הכנס בוטל רבע שעה בלבד לפני פתיחתו, אע"פ שאושר מראש על ידי משרד התרבות. לא ניתן הסבר לביטול.

www.cdf-sy.org, 27.5.08 

 

נפתחה חקירה של 39 חשודים בטרור במאוריטניה

מאוריטניה פתחה בהליכים משפטיים נגד 39 עצורים, החשודים בהשתייכות לאל-קאעדה במגרב האסלאמי. אחד מהעצורים חשוד בתקיפת השגרירות הישראלית בעיר הבירה נואקשוט בפברואר, ושניים אחרים ברצח התיירים הצרפתים בסוף 2007. דווח שבמעבר מהמעצר לבית המשפט קראו חלק מהעצורים: "אללה אכבר. נילחם נגדם. הרוגינו בגן עדן והרוגיהם בגיהינום".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.5.08 

 

סיסתאני: לא אתיר חתימה על הסכם ביטחוני עיראקי-אמריקאי

במהלך פגישתו (22.5.08) עם ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, בעיר נג'ף, תקף מנהיג הדת השיעי העליון בעיראק, איתאללה עלי סיסתאני, את כוונת ממשלת עיראק לחתום על הסכם ביטחוני עם ארה"ב והודיע כי לא יתיר לעולם חתימה על הסכם כזה. קודם לכן הביע סיסתאני תמיכה בממשלת אל-מאלכי ובמאמציה לייצוב הביטחון בעיראק. מנהיגי דת שיעים בכירים אחרים ובהם איתאללה כאט'ם אל-חאירי, המתגורר באיראן, אמרו כי ההנהגה הדתית השיעית הבכירה לעולם לא תכיר בהסכם זה, המעגן בחוק את הנוכחות הבלתי חוקית של הכיבוש, וכי הוא לא יחייב איש.

אל-אהראם (מצרים), 27.5.08

 

המצור על עזה

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 26.5.08/ עאמר אל-זועבי

 

לבנון מחושך לאור

אל-חיאת (לונדון), 26.5.08/ חביב חדאד  

 

איראן: בקשה לביטול גזר דין מוות שנפסק לעשרים צעירים

במכתב לראש הרשות השופטת באיראן, איתאללה האשמי שאהרודי, ביקש מוחמד מוצטפאי, פרקליטם של עשרים אסירים צעירים, לבטל גזר דין מוות שפסק להם בית המשפט מאחר והיו בני פחות מ-18בעת ביצוע העבירות המיוחסות להם.

רוז (איראן), 27.5.08 

 

יומון רפורמיסטי: הכנסות הנפט באיראן מיטיבים עם קבוצה צרה

במאמר שפרסם ביומון הרפורמיסטי הכלכלי, סרמאיה, האשים ראש עירית טהראן המודח, ע'ולאם חוסין כרבאסצ'י, המקורב לרפסנג'אני - יריבו הפוליטי העיקרי של אחמדי-נז'אד - כי ממשלת אחמדי-נז'אד אינה משתמשת בהכנסות הנפט לטובת כלכלת המדינה, אלא כדי להטיב עם קבוצה פוליטית צרה.

סרמאיה (איראן), 25.5.08

 

הג'יהאד האסלאמי מאיים לפגוע בישראל באמצעי לחימה חדשים

אבו אחמד, דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, אמר כי ארגונו ישתמש בסוג חדש של טילים ארוכי טווח נגד ערים ואתרים בישראל אם יימשך המצור על הפלסטינים ברצועת עזה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.5.08

 

העולם הערבי משקיע מאמצים למען האחדות הלאומית

 הלבנונית  אך מזניח את האחדות הלאומית הפלסטינית

אל-דסתור (ירדן), 26.5.08/ ג'לאל אל-רפאעי 

 

דיווח: ירי טילים מאיראן על ארגון אופוזיציה איראני בעיראק

ב- 26.5.08 שוגרו טילי גראד לעיר אשרף - מעוזם של אנשי ארגון האופוזיציה האיראנית  מוג'אהדין ח'לק - השוכנת בין מחוזות בגדאד ודיאלא בעיראק. לא היו נפגעים בנפש. מקור בכיר בעיראק הטיל את האחריות למעשה על איראן. ארגון מוג'אהדין ח'לק פרסם גילוי דעת, בו גינה את ההתקפה וקשר בינה לבין החלטת בית הדין הבריטי לערעורים למחוק את שמו של הארגון מרשימת ארגוני הטרור.

www.elaph.com , 27.5.08