המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
פרטים על בכירי ארגוני הטרור האסלאמי שברחו לאחרונה מאיראן
27/5/2003


פרטים על בכירי ארגוני הטרור האסלאמי שברחו לאחרונה מאיראן

היומון הסעודי-לונדוני בשפה הערבית, אל-שרק אל-אוסט, שדיווח כי בכירים ב'אל-קאעדה' ובהם בנו של אסאמה בן לאדן, סעד, וסיף אל-עדל, העומד בראש האגף הצבאי של 'אל-קאעדה עזבו את איראן לאפגניסטן בעקבות הפיגועים בריאד, מדווח כעת כי אחד מאותם בכירים, "אבו ח'אלד", הוא אחיו של ח'אלד אל-אסלאמבולי, רוצחו של סאדאת:[1]


"מקרות אסלאמיים בלונדון מסרו שהבכיר הפונדמנטליסטי, 'אבו ח'אלד', שעזב את איראן בלוויית סיף אל-עדל, ראש האגף הצבאי ב'אל-קאעדה', וסעד, בנו  של אסאמה בן לאדן, בעקבות הפיצוצים בריאד, הוא מחמד שוקי אל-אסלאמבולי, שבנו הבכור בן ה-18, קרוי על שם אחיו, ח'אלד. מחמד שוקי אל-אסלאמבולי שהה בדרום-מזרח איראן תחת חסות משמרות המהפיכה האיראנים במשך חמש שנים.

המקורות האסלאמיים בלונדון ציטטו מקורות באיראן לפיהם אבו ח'אלד שהה בשבועות האחרונים בקרבת 'אבו חאזם', הוא מצטפא חמזה, שקיבל לידיו את הנהגת 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה' במצרים, לאחר שהאחראי על האגף הצבאי של ארגון זה, רפאעי טה, הוסגר למצרים מסוריה לפני שנתיים.

לדברי אותם המקורות, אל-אסלאמבולי הוא מראשוני האסלאמיסטים המצריים שעברו מאפגניסטן לאיראן. שלטונות מצרים מאשימים את מצטפא חמזה שהוא מתכנן ניסיון ההתנקשות בנשיא מבארכ באדיס אבבה בשנת 1995.


המקורות האיראניים ציינו גם שסיף אל-עדל, סעד בן לאדן, ואבו ח'אלד עזבו את דרום איראן יחד עם 17 מאנשיהם בעקבות הפיגועים בריאד. לדברי המקורות, נראה שאבו חאלד הוא האדם היחיד שהצליח לדאוג למקלט בטוח לראשי 'אל-קאעדה' באיראן בעקבות נפילת טאליבאן, בשל קשריו ההדוקים עם משמרות המהפכה האיראנים. לדבריהם, אבו ח'אלד נולד בינואר 1955 ובעבר השתמש בכמה כינויים בהם 'אבו ג'עפר', 'ח'אלד עבד אל-ודוד', ו'עבד אל-פתאח אבו זיד' והוא אחד מ-14 המבוקשים על ידי שלטונות מצרים באינטרנט.

על פי כתב האשמה המצרי המופיע באינטרנט, 'אבו ח'אלד' נוסע באמצעות דרכון אלג'יראי תחת השם מחמוד יוסף, לאחר שפג תוקף דרכונו המצרי שהונפק על ידי השגרירות המצרית באסלאמאבד. לדברי המקורות, אבו ח'אלד דאג להקלות רבות למנהיג ארגון 'הג'יהאד', אחמד חסן עג'יזה, בן 40, שמניחים שהוא מנהיג הארגון המצרי הקיצוני, "טלאאע אל-פתח אל-אסלאמי". עג'יזה שהה במשהד שבאיראן תחת חסות משמרות המהפכה במשך חמש שנים, בטרם גורש לשבדיה שהסגירה אותו למצרים לפני שנתיים. המקורות, שיש להם קשר הדוק לזרם הפונדמנטליסטי המצרי, גילו שעג'יזה החזיק בדרכון סודאני מזויף.


המקורות גילו ש-13 מנשות הפונדמנטליסטים המצריים המבוקשים בפרשות של פיגועים במצרים, חזרו לקהיר ישירות מטהראן בשנתיים האחרונות, בתיאום ובהסכמה שבשתיקה של שלטונות הביטחון המצריים.

המקורות אמרו ש'אבו ח'אלד' אל-אסלאמבולי הוא אחד משמונה שנגזר עליהם עונש מוות בפרשת 'החוזרים מאפגניסטן' בשנת 1993 והוא חבר מועצת השורא של ארגון 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה' המצרי. לדברי המקורות, הוא נמנע מלהופיע באמצעי התקשורת והופעתו האחרונה היתה כאשר חתם על גילוי דעת שגינה את הצהרות מנהיגי 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה' העצורים במצרים שהתפרסמו בשבועון המצרי 'אל-מצור' במשך שלושה שבועות ביולי 2002 [ותמכו בהימנעות מפיגועים].


עורך הדין של הפונדמנטליסטים [במצרים], מונתצר אל-זיאת, אמר ש'אבו ח'אלד' אל-אסלאמבולי נעצר יחד עם 1536 אחרים כמה ימים לפני רצח סאדאת. שמו נקשר בפרשת 'הג'יהאד' הגדולה של שנת 1981, למרות שהוא זכאי, והתקבל נגדו גזר דין בהעדרו של מאסר עולם בפרשת 'החוזרים מאלבניה' בשנת 1999. אל-זיאת אמר עוד שהוא מכיר את אבו ח'אלד מקרוב והוא שהה יחד עמו תקופה מסוימת מאחורי הסורגים בפרשת 'הג'יהאד' הגדולה של שנת 1981, בטרם זוכה על ידי בית המשפט. לדבריו, התנהגותו של אבו ח'אלד 'שקטה ומלכדת', כלומר הוא שומר על יחסים טובים עם הארגונים האסלאמיים האחרים, אך מקפיד על הדרך של 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה'. אבו ח'אלד הוא מאלה הקוראים לדבוק בד"ר עמר עבד אל-רחמן הכלוא בארה"ב מאז שנת 1993, כמנהיג שאין לו תחליף עבור 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה'.


המקורות הבהירו שאבו ח'אלד לא היה מעולם בכיר באל-קאעדה, למרות שהוא זוכה להערכה רבה מבן לאדן עצמו, כמו גם מצד משמרות המהפכה האיראניים. לדבריהם, אבו ח'אלד נשוי לאחותו של אסאמה חאפז, אחד משני המייסדים של 'אל-גמאעה אל-אסלאמיה' בראשית שנות השבעים, ויש להם חמישה ילדים.[2][2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.5.2003.

תגיות