המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ראיון עם ערפאת ערב פסגת עקבה
4/6/2003

 

ערפאת: אבו מאזן מייצג אותי; על בוש להשלים את שליחותו של אביו בכך שיקים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים

 

להלן תרגום ראיון שהעניק יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ליומון הסעודי-לונדוני בשפה הערבית, "אל-חיאת" ולערוץ הטלוויזיה הלבנוני LBC:

 

שאלה: המשלחת הפלסטינית בראשותו של ראה"מ, מחמוד עבאס, סקרה בפניך את תוכן הפגישה שהתקיימה עם ראה"מ הישראלי, אריאל שרון. האם הושגו תוצאות כלשהן בפגישה הזו?

ערפאת: בפגישה היו היבטים חיוביים שאין לזלזל בהם, אבל הכל הבטחות ולא [דברים] בשטח. כידוע לך, העוצר עדיין מוטל על רבים מן האזורים שלנו וההסלמה הצבאית נמשכת, למרבה הצער. ואולם, בה בשעה, אנו לא נעצור שום ניסיון [לכנס] כל פגישה מדינית או ביטחונית, פיננסית או כלכלית. המגעים נמשכים. כידוע לך, מלכתחילה הסכמנו ל'מפת הדרכים' שההקדמה שלה שנמסרה לנו קובעת כי יש למצוא פתרון לא רק במסלול הפלסטיני, אלא גם במסלולים הסורי והלבנוני. כמו כן היא קובעת את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בת קיימא ואת סיום הכיבוש הישראלי שהחל ב-1967.

 

שאלה: האם אתה סבור שממשלת שרון תיישם את התוכנית הזו?

ערפאת: הדבר תלוי בעמדת ה'קוורטט' ובפגישה שתתקיים בשבוע הבא בין הנשיא בוש לבין המנהיגים הערביים (בשרם אל-שיח') או בפגישה המשולשת שתתקיים בעקבה ושבה ישתתפו שרון והאח אבו מאזן תחת חסותו של הנשיא האמריקאי, בוש.

 

שאלה: זוהי הפעם הראשונה בה מתקיימות פגישות בדרג זה ובקנה מידה רחב שכזה כדי לדון בסוגייה הפלסטינית ואתה אינך משתתף בהן. האם ישראל הצליחה לבודד אותך מהזירה הפוליטית הבינ"ל והאזורית?

ערפאת: אל תשכחי שאנו קיימנו פגישה רשמית בשרם אל-שיח' באירוחו של הנשיא המבורך חוסני מבארכ ובחסותו  של הנשיא האמריקאי, ביל קלינטון. בפגישה זו השתתפו קופי ענאן, [חאוויר] סולאנה, המלך עבדאללה, והמשלחות הפלסטינית והישראלית.

 

שאלה: אבל כבוד הנשיא, זו הפעם הראשונה שאתה לא תשתתף בפגישה.

ערפאת: מבחינתי, האחים שלי במשלחת מייצגים אותי ומייצגים את העם הפלסטיני.

 

שאלה: אם כן, ישראל לא תצליח לבודד אותך?

ערפאת: האם זו הפעם הראשונה שישראל צרה עלי? האם שכחת את מצור ביירות ומה שקרה שם? זו היתה המלחמה הערבית-ישראלית הארוכה ביותר והצבא הישראלי הובס בה. הדבר החשוב ביותר אינו המצור עלי, אלא המצור על העם שלי הסובל את כל הסבל הקשה והאכזר הזה, ולמרות זאת המוראל שלו גבוה, השבח לאללה. זהו עם הגיבורים העומד איתן מול כל הלחצים האלה המופעלים עליו: לחצים צבאיים, כלכליים ונפשיים, כולל ההשפלה במחסומים. הם (הצבא הישראלי) מונעים מהאחיות שלנו מלנסוע לבתי החולים כדי להוליד את ילדיהן. שתיים מהן מתו בשעת לידה והילדים של שלוש מתו במחסומים האלה. איפה קרה כדבר הזה בעולם? איפה קרתה תוקפנות שכזו נגד המקומות הקדושים האסלאמיים והנוצרים, כפי שקורה בירושלים, בבית לחם, ובחברון? ראי מה עשו לפסל (של הבתולה מריה). זוהי האישה היחידה שעל שמה נקראה סורה בקוראן. הם סגרו את הכביש בין ירושלים לבית לחם, הפקיעו את האדמות הפלסטיניות, ומנעו מן הפלסטינים מלהתפלל במערת המכפלה או אפילו ברחוב. איפה קרה כדבר הזה?

 

שאלה: למרות כל זה, האם אתה סבור שקיימת הזדמנות להגיע להסכם עם הממשלה הישראלית?

ערפאת: אני קשור באופן ישיר לעם הגיבורים ולמה שהכריזה עליו הפסגה הערבית בביירות, שאימצה את יוזמתו של יורש העצר [הסעודי], עבדאללה ולהחלטות הבינלאומיות ולהסכמים החתומים.

 

שאלה: האם שרון הפתיע אותך בכך שהכיר במציאות של הכיבוש בגדה המערבית וברצועת עזה?

ערפאת: שכחת שאנו חתמנו הסכם עמו כאשר נתניהו היה ראש ממשלה ב'ויי ריוור' תחת חסותו של הנשיא האמריקאי, ביל קלינטון, אבל הם לא ביצעו את ההסכם? בתחילה, הם גיבשו מאה הסתייגויות על מפת הדרכים ולאחר מכן צמצמו אותן לחמש עשרה. כעת הם מדברים על 12 הסתייגויות ואללה יודע אם הם לא ידברו בסוף על 120 הסתייגויות.

 

שאלה: האם העמדה האירופאית כלפיך מתקדמת יותר מן העמדה הערבית, בעיקר מאחר שמספר גדול של מנהיגים אירופאים קראו תיגר על ישראל והתעקשו להיפגש עמך, בשעה שהמנהיגים הערביים משתתפים בפסגות בשעה שאתה עדיין נצור ב'מקאטעה'?

ערפאת: לא רק זה, אני לא יכולתי להגיע לפסגה הערבית בביירות, לפסגת מדינות הבלמ"ז במאלזיה, או לועידה האפריקאית שאני משמש כמשקיף קבוע בה, אך לא יכולתי להיות נוכח. מה שחשוב זה תקוות העם הפלסטיני, עתידו, ונחישותו עד שאחד מצעירינו ואחת מצעירותינו יניפו את דגלנו, דגל האומה הערבית, על חומות ירושלים, על מגדלי התפילה שלה ועל כנסיותיה.

 

שאלה: מהם הפרטים בנוגע לניסיון האחרון להתנקש בחייך. האם הוכח שחבילת הדואר שהגיעה אליך הכילה את חיידק האנתרקס?

ערפאת: אין זו הפעם הראשונה. המנגנונים הטכניים חקרו את הסוגייה. (בגלל האנתרקס), שניים מן האחים שקבלו את החבילה חלו.

 

שאלה: האם אתה מאשים את ישראל בניסיון הזה?

ערפאת: שרון אמר בבירות שהוא ניסה 13 פעמים [להתנקש בחיי]. הו הר, הרוח לא תזעזע אותך.

 

שאלה: ישראל מאשימה אותך בהצבת מכשולים בפני משימתו של מחמוד עבאס. מהי תגובתך?

ערפאת: זהו חלק מן התעמולה התפלה שאין צורך להגיב עליה. הקשר ביני לבין אחי אבו מאזן שורשי, מוצק, וחזק יותר מכל דברי התקשורת התפלים האלה.

 

שאלה: אבל, לשם דוגמא, מר מחמוד עבאס רצה להרחיב את סמכויות השר שלו לענייני ביטחון [מחמד דחלאן]?

ערפאת: הוא ראש הממשלה ושר הפנים ובאופן טבעי בכמה מן העניינים האלה, המשטרה ומשימותיה מהווים חלק מסמכויותיו.

 

שאלה: ישראל מאשימה אותך בניסיון להשתלט על מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

ערפאת: אני הנשיא הנבחר ואני המפקד הכללי של כוחות המהפיכה הפלסטיניים, ואני יו"ר אש"ף.

 

שאלה: בנוגע ל'חמאס', האם מתקרב הרגע בו יושג הסכם להפסקת אש?

ערפאת: ישנם ניסיונות מצריים, וברצות אללה נגיע למשהו. התקיימה פגישה בין אבו מאזן לבינם בעזה ואנו ממשיכים בפגישות.

 

שאלה: האם ניתן להגיע להסכם הזה בשבוע הבא?

ערפאת: יתכן.

 

שאלה: האם קיים סיכוי לחזור לעבר בכל הנוגע לקשר עם 'חמאס' וכוונתי למעצרים, לחקירות, ולרדיפות שהתקיימו בשנים 1996 ו-1998?

ערפאת: אנו לא רדפנו איש, רק את מי שעבר על החוק ואנו באנו עמו חשבון בתוקף היותנו מדינה.

 

שאלה: האם יש לך מסר לנשיא בוש?

ערפאת: עליו להשלים את השליחות בה החל אביו ב[ועידת] מדריד לשלום בכך שיקים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, ברצות אללה".[1][1] אל-חיאת (לונדון), 1.6.2003.