המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סורי: לחדש את שיחות השלום עם ישראל
20/10/2003

 

עיתונאי סורי לאסד: לחדש את שיחות השלום  עם ישראל ולקדם את הרפורמה והדמוקרטיה בסוריה

 

העיתונאי הסורי ר'סאן אל-אמאם פרסם[1] ביומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט" (14.10.2003) מאמר הקורא לנשיא סוריה בשאר אל-אסד להגיע להסדר שלום עם ישראל ובכך לקדם את תהליך הרפורמה והדמוקרטיה בסוריה. 

 

"...'מכונת' התקשורת המערבית, ובעיקר האמריקאית, מציגה את הנשיא הסורי הצעיר בפני דעת הקהל העולמית כ"דיקטטור" המתנגד לשלום, "דחליל" המהווה סכנה לעולם ולמערב, ואויב גזעני של ישראל ושל היהודים השולט על מדינה התומכת בטרור ומפעילה אותו נגד אמריקה בעיראק ונגד ישראל הכובשת את הגדה ואת עזה. המטרה בהצגה מפחידה זו של בשאר אל-אסד היא למנוע כל הזדהות עולמית עם סוריה, במקרה שהיא תעמוד מול מתקפה צבאית של ארה"ב או של ישראל.

 

איני תומך נלהב של המשטר הסורי, אך יש לי הצעה אלטרנטיבית כדי לצאת מהמשבר הנוכחי. אינני מעדיף את סוריה על פני פלסטין, שתיהן בעיני פיסה קטנה מתוך מולדת ערבית כבירה. אלטרנטיבה זו אינה המצאה או חידוש גאוני מדמיונו של עיתונאי, אלא רק הצעה להניע מחדש את ההסדר ב[נושא ה]גולן, לאחר שתכנית אוסלו ומפת הדרכים להסדר בפלסטין הוקפאו.

 

יש לגרום למדינות ערב הרלוונטיות להשתדל אצל ממשל בוש שישכנע את ממשלת שרון לחדש את השיחות עם סוריה ולהשלים את ההסדר שהושג עם ממשלת ברק. בתכנית זו הוסכם על נסיגה הדרגתית מהגולן בתמורה לערבויות בטחוניות ופעולת כח משקיפים בינלאומי. התכנית הוקפאה כאשר ברק סירב לאפשר לסוריה להגיע לגדת [הכנרת], זכות טבעית ובינלאומית של סוריה, מכיוון שרוב מקורות המים מגיעים ל[כנרת] מנהרות סוריה ולבנון. יתכן שהנשיא הסורי העלה זכות חוקית זו ברגע האחרון, מכיוון שהמחלה הכבידה עליו והוא לא רצה דגל ישראלי שיתנוסס מעל שגרירות ישראל בדמשק או תיירים ישראליים שישחיתו את המקומות ההיסטוריים.

 

ההסדר הסורי-ישראלי פשוט וקל יותר מאשר התסבוכת של ההסדר הפלסטיני-ישראלי. מעבר לאגדת התורה, המתפרסת מהנילוס אל הפרת, דעת הקהל הישראלית יודעת כנראה כי החלום אינו אפשרי. מתנחלי הגולן יודעים כי מגוריהם שם זמניים, והם מוכנים להרוס את ההתנחלויות ולסגת יחד עם כוחות הכיבוש בתמורה לפיצוי כספי. השלמת ההסדר בגולן תאפשר לסוריה למלא תפקיד חיובי באזור, ותאפשר לנשיא צעיר להחזיר לעצמו את תפקידו של אביו כשחקן טקטי מיומן שידע לשמור על עצמאותה וריבונותה של ארצו, ולמנוע ממשטרו את הגורל של יריבו המר מעיראק...

 

הקפאת ההסדר עם ישראל הביאה כנראה להקפאת הרפורמה הפנימית [בסוריה]. במסגרת חילוקי הדיעות בין מרכזי הכוח במשטר, הרפורמה של הנשיא בשאר מתבססת על אנשים ולא על מוסדות. ההסדר גם ישחרר את התקציב מעול הביטחון והצבא. סכום זה [ממילא] כבר אינו מספיק לפיתוח הכוחות המזוינים. המכ"מים והטילים הסורים הישנים יחסית לא ראו ולא שמעו את המטוסים [הישראליים] המסתננים...

 

עם הסדר בגולן אפשר לדמיין את התפקיד החיובי שסוריה של בשאר יכולה למלא באזור. נסיגה סורית מלבנון תבוא במסגרת החיובית החיונית הזו, כפי שמחייב החוק האמריקאי ל"דרישת דין וחשבון" מסוריה. [לא יהיה] צורך בהישארות סורית בלבנון לאחר [שתהיה] נסיגה ישראלית מהגולן, בתמורה לערבויות לבנוניות רשמיות ומארוניות בפני סוריה, כי לא תינקט מדיניות אנטי ערבית ולא תהיה הסתמכות על ישראל נגד סוריה. נסיגה סורית מאולצת מלבנון תביא לכל היותר להתמוטטות ההסדר המדיני הרעוע בין העדות הדתיות היריבות. הנוכחות הסורית מרסנת את הארגונים הסונים, השיעים והפלסטינים המזוינים החושבים שביכולתם "לאסלם" את המשטר הלבנוני.

 

התפקיד החיובי של סוריה לאחר ההסדר בגולן יחיה בשלום עם "השכנה" האמריקאית המותשת בעיראק, מבלי שיהיה צורך להאשים [את סוריה] בעידוד "הסתננויות" ומבלי צורך בדאגה מתמדת מפני האפשרות להפיכה [בסוריה] באמצעות התערבות צבאית, [העלולה לקרות] בעיקר אם תחמיץ [סוריה] את ההזדמנות ליישם דמוקרטיה ורפורמה. ההאשמה בעידוד [סורי] ל"הסתננויות" מוגזמת. לו רצתה סוריה [בכך], היו יכולים עשרות אלפי מסתננים לעבור את הגבול המדברי הפתוח [לעיראק] הנמשך לאורך מאות קילומטרים, שהכוחות הסורים והאמריקאיים אינם יכולים לפקח עליהם באופן מוחלט.

 

החזרה למסלול הסורי תאפשר לנשיא בשאר לדבוק בזהירות של אביו ולהפחית את עוינותו לארה"ב, הגם שהוא סבור כי ביקורת חריפה נגד מעצמה בעלת מוניטין גרועים תביא לו פופולריות נרחבת ו[תביא] לסוריה כח ברחוב הערבי, השונא את אמריקה עד כדי בחילה... נקודת החולשה של הצעיר הזה היא היותו בנו ויורשו של אביו, בעוד שכוחו הוא כמייצג דור סורי חדש בעל תודעה ובו מאות אלפי רופאים, מהנדסים וטכנוקרטים, השואפים באמת ובתמים לרפורמה ולפיתוח.

 

עצתי לבשאר אל-אסד היא לא לפחד מדמוקרטיה שתדרוש ממנו דין וחשבון על העבר, שכן כל הסורים יודעים שאין לו קשר לכך, שאינו מאמין בשיטות [העבר] ו[שהוא] לא רצה להיות הנשיא אלא נעקר מסביבתו כדי לצוף במי הפוליטיקה. בשאר אל-אסד צריך להוכיח כי הוא מסוגל, יחד עם בני דורו, לשנות את המציאות הסורית".

 [1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.10.2003.