המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קריאה במצרים לשים קץ למילת הבנות
6/11/2002

 

ראש האגודה המצרית לבריאות האם והילד קורא לשים קץ למילת הבנות

 

ראש האגודה המצרית לבריאות האם והילד, שהוא גם ראש האגודה האפריקאית-הבינלאומית בתחום זה, ד"ר מחמד פיאץ', פרסם בשבועון המצרי "רוז אל-יוסף" קריאה להפסקת מילת נשים. ד"ר פיאץ', שפרסם בשנת 1998 את הספר "כריתת אברי המין הנשיים: מילת הבנות", כתב תחת הכותרת "בשם אמהות מצרים: עצרו את הפשע המתבצע לקול יללות שמחה ותרועות צהלה!":

 

"זוהי קריאה אותה אני מפנה למשרד הבריאות במצרים, לאיגוד הרופאים, לבית המשפט העליון, לאמהות המצריות ככלל, ולאגודות למען [זכויות] האישה במצרים בשמי ובשם האמהות. [אני קורא] לחסל באופן סופי את המנהג המזיק הזה שאין לו כל יסוד דתי אסלאמי או מצרי, והוא מנהג שעבר בירושה מלפני אלפי שנים והחל במרכז אפריקה. במצרים, נחקר פשע זה המבוצע נגד בנותינו בגיל פריחתן וגורם להם נזק רפואי בטווח הקצר והארוך. פשע זה נחשב לאחת הקללות הפוגעות בילדות או בבנות בכלל במדינות בהן הוא מבוצע.

 

הדת אמרה את דברה [נגד המעשה], בית המשפט פסק את פסיקתו, והרפואה הציגה את מסקנותיה לפיהן מדובר בפשע במלוא מובן המילה המבוצע במזיד והוא גורר עונש מאסר עם עבודות פרך לכל רופא המבצע אותו ולכל מי שמסית לביצועו, כפי שנקבע בפסיקת בית המשפט העליון במצרים. למרות שהסטטיסטיקה מוכיחה שחלה בשנים האחרונות ירידה בשיעור המילה [לבנות] במצרים, עדיין הדבר מבוצע במדינות רבות.

 

בשמי ובשם האגודה המצרית לבריאות האם והילד, אני מפנה קריאה לשר הבריאות המצרי ולאיגוד הרופאים למנוע את ביצוע המעשה על ידי רופא כלשהו. לרפואה יש ערכים מוסריים שהבולט שבהם הוא שאין לבצע ניתוח כלשהו אלא אם יש בו תועלת רפואית והוא אינו גורם נזק גופני. על פי אותו הגיון, הוכח שאין לבצע ניתוח כלשהו שאין בו תועלת רפואית או שהוא מוביל לסכנות, וכי יש לבוא חשבון עם הרופא שביצע אותו בהתאם לכללי הרפואה של איגוד הרופאים במצרים.

 

אמנם כן, המשך ביצוע ניתוח מילת בנות במצרים עודד כמה מדינות העוינות את מדינתנו ואת הדת האסלאמית לתקוף את התרבות שלנו ולהאשים אותנו בברבריות ובאי כיבוד זכויות אדם. מדינות אפריקאיות רבות, דוגמת סודאן וגאנה, הקדימו אותנו ועקרו את המנהג הזה מן השורש. עלינו –רופאים, אגודות אזרחיות, איגוד הרופאים ואנשי הדת – מוטלת משימה לפעול לעקירת הפשע הזה מן השורש. זהו פשע מוחלט המבוצע למשמע יללות שמחה ותרועות צהלה, בשעה שהילדה סובלת כאבים ועינויים.

 

אני מפנה קריאה זו לכל הגורמים במצרים האחראים לכך שהניתוחים המזיקים והמבישים האלו, המכתימים את התרבות המצרית נמשכים. הם נותנים הזדמנות לאויבינו לתקוף, שלא בצדק, את דתנו האסלאמית ואת תרבותנו, שהן חפות מן המנהג הזה."[1]

 [1] רוז אל-יוסף (מצרים), 2.11.2002. לאינפורמציה נוספת בנושא, ראה דו"ח MEMRI: Special Dispatch #42