המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמרים ביומון כוויתי תומכים בתקיפה אמריקאית בעיראק
30/9/2002

 

 

בעלי טורים ביומון כוויתי תומכים בתקיפה אמריקאית בעיראק

 

לאחרונה, דווח בתקשורת בארה"ב על רגשות אנטי-אמריקאים בקרב הציבור והאליטה בכווית, בעקבות סקר שערך היומון הכוויתי "אל-ראי אל-עאם" על פיו 74% מהכוויתים סבורים שבן לאדן הוא "גיבור".

 

 תשומת לב מעטה בלבד ניתנה לבעלי טורים בעיתונים כוויתים מובילים הכותבים באופן תדיר מאמרי תמיכה נלהבים בארה"ב – מאמרים שהינם נדירים בעיתונות הערבית. אותם בעלי טורים כוויתים אף קוראים לארה"ב שלא להסס ולתקוף את משטרו של סדאם חוסיין.

 

צאדק אל-בדר, בעל טור ביומון הכוויתי, אל-וטן כתב בימים האחרונים תחת הכותרת "שקרן שסילוקו ייתן מנוחה לאנושות":

"[סדאם חוסיין הוא] שקרן, רמאי, שחצן שופך דמים המשנה את עורו בהתאם למצב; הוא בלתי אמין, ונתקבצו בו ובכנופייתו המושחתת כל סוגי התועבה. יש לסלק אותו באמצעות הריגתו או בכל אמצעי אחר – העיקר שיסולק ויודח על מנת שהעולם והאנושות ינשמו לרווחה מן העושק והאכזריות של העריץ הזה. הוא, רצח את עמו באמצעות רעל ונשק כימי; בתי הכלא שלו מלאים בחפים מפשע הסובלים מעינויים; הוא הפיץ את הרוע והעריצות שלו לכל מי שמסביבו; הוא נלחם בשכנתו המוסלמית, איראן, במשך שמונה שנים ובמלחמה זו נהרגו למעלה ממיליון איש. הוא בזבז את העושר של מדינתו על ארסנל הנשק ועל ימי ההולדת שלו, ובלילה אפל פלש בצורה עושקת לכווית, שכנתו השלווה, הרס ושרף מכל הבא ליד, עד שאללה ברך אותנו בשחרור.

 

גם ממדינות המפרץ לא נחסכו הרשעות והטרור שלו: הוא שלח את המרגלים והכנופיות שלו למדינות אלו באמצעות המאורות שלו, המכונות 'שגרירויות', בעוד שלמעשה מדובר במאורות של הסתה למלחמת אחים, הרס, ריגול והרג. המשוגע הזה עודנו פוגע בביטחון האזור ובשלומו, מאיים ומטיל אימה על שכניו. הוא לא ביצע את החלטות האו"ם שהתקבלו בעקבות פלישתו לכווית, ובראשן זו הנוגעת לשחרור שבויינו הסובלים מעינויים בבתי הכלא שלו על לא עוול בכפם. כדרכו הוא החל לנקוט סחבת ולרמות באמצעות שקריו התמידיים, ולאיים על העולם עם הארסנל הצבאי שלו, ונשק ההשמדה [ההמוני] שלו.

 

הפעם אנו מקווים מאוד – לאחר שכבר מאסנו מלקוות – שארה"ב ומנהיגיה, מועבי"ט ואנשיה, לא יתייחסו להצעות השקריות של העריץ הזה, [המועלות] בכל פעם שממשמשת ובאה שעת תקיפתו, ומתקרבת עת סילוקו. הוא מוליך שולל, ונוקט סחבת על מנת להרוויח זמן. אל תתנו לו להצליח בכך. חולה הנפש הזה, ששם את האנושות ללעג ולקלס, אינו זכאי לשום הזדמנות. הוא ממציא שקרים ובדותות. השקר האחרון הוא הצעתו להסכים ללא תנאי להשבת הפקחים הבינלאומיים על מנת לפרק את הנשק להשמדה המונית.

 

כל הכבוד לארה"ב ובת בריתה בריטניה על כך שהן לא האמינו [לו] ודחו את הצעתו של העריץ, שכן אין היא יותר מאשר מעשה רמייה ותמרון כיתר התמרונים הקבועים שלו, שנועדו להרוויח זמן.

סלקו אותו, הרגו אותו יחד עם הכנופיה המושחתת שלו. מספיקים רק הטרגדיות, ההרס והחורבן להם הוא גרם במלחמות עם שכניו ועם העולם. אל תניחו לו. בסילוקו ירווח למין האנושי כולו. הוא אויב האדם והאנושות."[1]

 

במאמר קודם, כתב אל-בדר: "הכנופיה התיכריתית ומנהיגה [הכוונה לסדאם], שלימד אותה לרמות, עדיין לא שינתה את כוונותיה המתועבות. אנו מקווים ומצפים מהקהילה הבינלאומית ומארה"ב לתת לכנופיה העפלקית הזאת [ע"ש מייסד מפלגת הבעת' השולטת בעיראק ובסוריה, מישל עפלק] מכה מוחצת שתחלץ את העם העיראקי מן הרשעות ומן האכזריות של הכנופיה הזו ותביא בטחון ושלווה למדינות השכנות ולאזור כולו. זאת מפני שהמשטר העושק והמושחת הזה עודנו מהווה סיוט שיש להיפטר ממנו..."[2]

 

בעל טור נוסף באל-וטן, טארק אל-עובייד, כתב תחת הכותרת "אתם [תומכי עיראק בעולם הערבי] אינכם מתקבלים בברכה ותודה לבוש!!":

"...אנו אומרים בכנות ומכל הלב תודה לנשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, ידיד כווית והכוויתים על עמדתו האמיצה והחזקה שאת קוויה שרטט בפנינו בנאומו ההיסטורי בעצרת הכללית של האו"ם. בוש המיס את לבבות העם הכויתי  בנאום זה, בו הוא קרא לדברים בשמם האמיתי, וחייב את המשטר העיראקי לסיים את כל הסוגיות שנותרו תלויות ועומדות מאז פלישתו לכווית.

 

אנו חוזרים ואומרים אלפי תודות בכנות מכל הלב למי שתמך בנו והגן עלינו ועל הריבונות שלנו ועמד לצד הצדק הכוויתי ועניינינו הצודקים. הם [האמריקאים] ראויים לתודה – אחרי אללה – על השבת מולדתנו היקרה לאחר הפלישה העיראקית."[3]

 

גם בעלי טורים ביומון הכוויתי "אל-קבס" התפלמסו עם האינטלקטואלים תומכי עיראק ברחבי העולם הערבי.

עלי אל-כנדרי, כתב, למשל, תחת הכותרת "מדוע הם מתנגדים למתקפה?" כי המשטרים והאינטלקטואלים הכפופים להם חוששים שתורם יגיע אחרי הפלתו של המשטר העיראקי וכי כינונו של משטר דמוקרטי פלורליסטי בעיראק ישפיע בהכרח גם על המצב הפוליטי במדינות ערב האחרות. "כמה מאותן מדינות אינן רוצות שמגיפת הדמוקרטיה תפגע בהן", הוא הסביר והוסיף: "רצוני להרגיע את כל החוששים. סוגיית [הדמוקרטיה] מצריכה זמן רב. ייתכן שידרשו יותר מ-15 שנה עד שעיראק תהפוך לדמוקרטיה מלאה. ארה"ב יודעת שהעם העיראקי זקוק לכל השנים האלה כדי ללמוד את הדמוקרטיה על בוריה, לאחר שחי יותר מארבעים שנה תחת משטר טוטליטארי ומדכא."

 

לבסוף, מעלה אל-כנדרי את ההצעה הבאה: "אני סבור שהמצב הטוב ביותר לעיראק הוא כמו שהיה ביפן לאחר מלחמת העולם השניה כאשר ארה"ב מינתה את הגנרל האמריקאי מקארת'ור לפקח על המצב ביפן למשך עשר שנים ולגבש חוקה חדשה ליפן . כיום אנו רואים את מצב הדמוקרטיה, הפלורליזם, והקידמה הכלכלית, התעשייתית, והטכנולוגית ביפן שבמקרים רבים עולה אפילו על ארה"ב עצמה. האם יכול דבר דומה לקרות [בעיראק], או שמא התרבות של האזור לא תתיר התקדמות ופיתוח שכאלה?"[4]

 

סאמי מחמד אל-עלי, בעל טור נוסף ב"אל-קבס" הפנה את דבריו אל מתנגדי התקיפה האמריקאית בעולם הערבי: "...אל תטענו שמטרת תקיפתה של עיראק היא... להשתלט על מקורות הנפט במפרץ, כאילו שעיראק תחת שלטונו של המנהיג הערבי הזה מלאה באוניברסיטאות ובמפעלים וחופש הדעה בה מובטח... לא שמענו מעיראק דבר פרט לימי ההולדת של סדאם חוסיין והרג והגלייה של העם, בנוסף למלחמותיו עם שכניו... אנו אומרים למתנגדי סילוקו של המשטר הזה [בעולם הערבי]: שילחו את ילדיכם להשלים את הלימודים בעיראק; הכריחו את משפחותיכם לתייר בארץ הזו, שאתם חוששים כל כך שהיא תותקף, במקום [שיתיירו] במדינות הקולוניאליסטיות..."[5]

 

 [1] אל-וטן (כווית), 21.9.2002.

[2] אל-וטן (כווית), 4.8.2002.

[3] אל-וטן (כווית), 26.9.2002.

[4] אל-קבס (כווית), 25.9.2002.

[5] אל-קבס (כווית), 26.9.2002.