המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
על תמיכתו של סדאם חוסיין באינתיפאדה
24/8/2002


על תמיכתו של סדאם חוסיין באינתיפאדה

 

יומון הרש"פ "אל-חיאת אל-ג'דידה" דיווח על כנס שערך ארגון "חזית השחרור הערבית" הקשור לעיראק בבית משפחת השהיד מרואן זלום[1] בחברון בו חולקו תרומות מטעם הנשיא העיראקי, סדאם חוסיין, למשפחות של שהידים מאזור חברון. תרומות של סדאם חוסיין חולקו בשטחים כבר בעבר אך הן לא זכו לדיווח מפורט מצד יומון הרש"פ.[2]  בדיווח הפעם ניתן תיאור רחב של האירוע כולל הבעת תמיכה בסדאם. במהלך הכנס חולקו, לפי הדיווח, תרומות בסך של 10,000$ לכל אחת מ-12 משפחות של שהידים.[3]

 

בדיווחו סקר היומון את דבריהם של מארגני הכנס אשר הביעו את תודתם ותמיכתם בנשיא העיראקי וקראו להמשיך את המאבק הפלסטיני וללכת בדרכם של השהידים: 

 

נציג "חזית השחרור הערבית" שיבח את התפקיד הבולט שמילאו השהידים, המהווים מודל לחיקוי - ועודם ממלאים - בפיתוח המאבק הלאומי הפלסטיני. כמו כן הוא סקר את פעולותיו של השהיד זלום [שנעשו] במסגרת המאבק אשר בהכרח היו מכתירות אותו ב[מעלת] השהאדה.  

 

אל-חאג' ראתב אל-עמלה, חבר הנהגת "חזית השחרור הערבית" הביע את רגשות הידידות הכנים שרוחש הנשיא סדאם חוסיין כלפי משפחות השהידים וכלפי לוחמי פלסטין והדגיש את הצורך להתלכד סביב ההתנגדות לאויב עד השחרור.

 

פהמי שאהין, נציג "מפלגת העם" [הקומוניסטית] הודה להנהגה ולעם העיראקים בשם הכוחות הפוליטיים [הפלסטינים] ועמד על הצורך ללמוד לקח מהמשמעויות של מסירת הנפש [השהאדה], ממטרות המאבק ומאופן פיתוח האמצעים שלו אשר מאפשרים את השגת הזכויות הפלסטיניות, החירות ובניית המדינה על בסיס איתן.

 

עבאס זכי, חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח וחבר "המועצה המחוקקת" ערך ניתוח מפורט של תכונות המנהיגות מעוררות ההשראה שיש לסדאם חוסיין ואשר יש לחקותן. זכי גם ניתח את תכונות המנהיגות והלוחמה שבהן ניחן השהיד מרואן זלום "שעיניו היו נשואות תמיד לשהאדה ולא [להשגת] משרה כלשהי".  

 

הד"ר יונס זלום הודה לנשיא סדאם חוסיין בשם משפחות השהידים על עמידתו הפאן ערבית וקרא להתלכד סביב ההנהגה העיראקית והעם העיראקי בניסיונם הקשה מול כוח הרוע האימפריאליסטי הציוני השחצן ביותר.[4]

 

תמיכה באינתיפאדה הפלסטינית הביע סדאם חוסיין כבר בחודש מרץ במהלך פגישתו של סדאם חוסיין בבגדאד עם פארוק קדומי, ראש הלשכה המדינית של אש"ף, עבאס זכי, חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח ועמר אל-שכעה, ראש המחלקה הערבית בלשכה המדינית של אש"ף.

 

"אני מבין שלאינתיפאדה דרושה עמידה איתנה. אנו ביקשנו מהפוליטיקאים לא להתיימר לדעת יותר מן העם הפלסטיני מהו רצונו ומהו רצון לוחמיו אלא לשתף עמם פעולה. אנו ביקשנו מהערבים שלא יגישו שום דבר במקומו של העם הפלסטיני אלא אמרנו להם כי מחובתם להיות שותפים [להם] בדם, בכסף ובנשק כ[בעלי] גורל אחד. זכותם להתייעץ עם פלסטין והעם שלה אך לא למלא את מקומם... כאשר אנו נישא נשק, נקיז דם ונשפץ את מה שנהרס [רק] אז תהיה לנו זכות לשבת במעמד הכמעט שווה למעמדו של מי שמייצג את העם הפלסטיני כדי לדון בבעיה מתוך גורל אחד, תוך עדיפות לניסיונם של בעלי השטח [כלומר הפלסטינים].

 

... העם הפלסטיני אינו זקוק לתוכניות. אנו לא מעוניינים בתוכניות. תוכניתנו הבסיסית היא לתמוך בעם הפלסטיני במאבק ובלחימה המזוינת [שלו]. אם איננו מסוגלים להגיש סיוע לצבאות, יהיה זה באמצעות [מתן] כספים או קניית נשק על ידי מי שיכול או באמצעות מתן האפשרות למוסלמים ולערבים שיכולים להתנדב [לסיע לעם הפלסטיני]. מבחינתי דבר זה הוא בראש סדר העדיפויות. אין  שום תוכנית [אחרת] חדשה או ישנה... באשר לעיראק הרי שהיא כמו כל מחוז פלסטיני. אין דבר המונע מאיתנו מלהגיש [לפלסטין] כל שביכולתנו. אנו שמחים על רוח מסירות הנפש והגבורה של העם הפלסטיני. אני חושב שרבים הופתעו ממנה או שלא ציפו לה אך בחי אללה מה שעושה העם הפלסטיני עולה על צפיותיי.

 

בתחילה הקצבנו סכום של 5 מיליון דולאר כדי לסייע לפצועים ולמשפחות השהידים הפלסטינים. לאחר תקופה קצרה בא אלינו האחראי על פעולה זו [של חלוקת הכסף] ואמר כי הסכום [שהוקצה] נגמר. אמרתי לו: 'איך אתה אומר זאת? המשך [לחלק כספים] אפילו עד שנגיע למצב  שנצטרך למכור את הבגדים שאנו לובשים עלינו' ...

 

הוי אללה עשה שנהיה מבין המשחררים. אני שמח שפעולות מסירות הנפש החלו מ[תנועת] פת"ח... הפסקת האינתיפאדה היא כפירה וכל ניסיון להפסיקה מבחוץ הוא כפירה, פשע ומזימה כנגד העם הפלסטיני... ברכו לשלום את אבו עמאר, אמרו לו כי אנו מברכים אותו ומברכים את ההנהגה הפלסטינית, העם הפלסטיני ואת אבו עמאר... ברכו את כל הפלסטינים, את אלו שחיים ואת השהידים מי יתן ואללה ירחם עליהם. אמרו להם שסדאם חוסיין אומר שערפאת יכול להתייחס ליכולות של עיראק כאילו הן היכולות של פלסטין וכי הוא יכול לקבל החלטות בעניינן."[5]

  

התייחסות עיראקית אחרת לתמיכה ברש"פ נשמעה מפיו של עזת אבראהים, סגן יו"ר מועצת הנהגת המהפכה בעיראק, במהלך ביקורו האחרון של פארוק קדומי בעיראק: "המערכה של עיראק ו[המערכה של] פלסטין הן מערכה אחת כנגד האויבים ההיסטוריים שלהם. השהידים בעיראק ובפלסטין הם שהידים ממדרגה ראשונה מאחר והם נלחמים בנפשותיהם הזכות והטהורות כנגד מי שכבש את האדמה, הכבוד, הקיום, ההיסטוריה והציביליזציה שלהם שהוא כוח הרשע, העושק והתוקפנות השחצן ביותר עלי אדמות."[6] במהלך ביקור זה אמר קדומי כי התנגדותו של העם הפלסטיני לכיבוש הציוני תסלים ותימשך.[7]

 [1] מרואן זלום [יליד שנת 1957] היה מפקד גדודי חללי אל-אקצא בחברון. בראיון לירחון החמאס היוצא בלונדון פלסטין אל-מסלמה סיפרה אשתו של זלום כי בעלה הוא זה ששלח את המתאבדת ענדליב טקאטקה שהתפוצצה בשוק מחנה יהודה בפברואר 2002. זלום נהרג מהפצצה ישראלית ב- 22.4.2002. ראה: פלסטין אל-מסלמה, יולי 2002.

[2] תרומות מטעם סדאם חוסיין ניתנו למשפחות שבתיהם נהרסו בג'נין- ראה: אל-קדס, 22.3.2002, ל-11 משפחות של שהידים מרצועת עזה - ראה: אל-קדס, 14.6.2002, ל-18 משפחות שהידים בדרום חברון- ראה: אל- קדס, 4.8.2002 ועוד.

[3] השהידים הם: מרואן כאיד זלום, סמיר אבו רג'ב אל-תמימי [שנהרג יחד עם זלום], שאדי אחמד עבד אל-מעטי ערפה, ברהאן מחמד אבראהים אל-הימוני, יעקוב פתחי  רביע אדכידכ מגדודי עז אל-דין אל-קסאם, עבד אל-ע'ני פיצל שעבאן מג'אהד, אימן צאלח מחמד חוסיין מהנא, רואן עבד אל-קאדר אסמאעיל אל-ג'בריני, מג'די פצ'ל עלי חאמד אל-עויוי מגדודי עז אל-דין אל-קסאם, מחמד עבד אל-סלאם ד'יאב דענא, נביל מחמד האשם ח'ליל אל-נתשה  פעיל הג'יהאד האיסלאמי וחאתם יאקין עאיש אל-שויכי.

[4] אל-חיאת אל-ג'דידה, (רש"פ), 13.8.2002

[5] אל-קאדסיה, (עיראק), 4.3.2002.

[6] סוכנות הידיעות העיראקית, 16.8.2002. http://www.uruklink.net/thawra/2345/page3-2.htm

[7] סוכנות הידיעות העיראקית 14.8.2002. http://www.uruklink.net/iraqnews/news21.htm