המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מישל צבאח: אין לוותר על שיבת הפליטים
17/8/1999

הפטריארך מישל צבאח: אין לוותר על שיבת הפליטים

 

הפטריארך הקתולי בירושלים מישל צבאח ערך ביקור ראשון מסוגו במחנה הפליטים דהיישה (באזור בית לחם) בהזמנת "הוועדה העממית" והמוסדות הלאומיים במחנה. הוא התקבל בכבוד רב על ידי ראשי עיריות באזור, בכירים במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית באזור ונציגי המוסדות הלאומיים במחוז. בכניסה למחנה הניח הפטריארך זר פרחים על אנדרטת ה'שהידים' וברקע התנגן ההמנון הלאומי.

 

הפטריארך צבאח הביע את שמחתו על הביקור במחנה ואמר כי למרות שזהו ביקורו הראשון במחנה פליטים הוא חש בסבל הפליטים זמן רב. הוא אמר כי הוא עצמו היה פליט לאחר 'האסון' של שנת 1948 [אל-קדס: "כאשר נמלט בשנת 1949מנצרת לבית ג'אלא"] וכי הוא עדיין נושא את "פנקס המצרכים" של הפליטים שמנפיקה סוכנות הסעד והתעסוקה הבינלאומית (UNRWA).
 
לדברי צבאח, הקהילה הבינלאומית צריכה לערוב לזכות השיבה לפליטים, שהיא עובדה קיימת שלא ניתן לוותר עליה. הוא התייחס לשליחותו של ישו ואמר: "אני [נמצא] ביניכם בשם המשיח [ישו].. אני פלסטיני הנושא את השליחות של ישו אשר חי כפליט במערה והוא אשר הורה לנו [את הדרך]... ובשל שליחות אדירה זו, הוא הומת על ידי אלה אשר להם הוא בא להעניק חיים חדשים. המשיח התנגד לעושק, להפרת הזכויות ולגזלתן ולכן על הפליט לדרוש את זכותו, לא להזניחה ולא לוותר עליה שהרי זכות זו היא מאללה." [אל-קדס: "למרות המשרה שאני ממלא אני אשאר פליט, משום שזכות הפליט היא זכות מאללה ואסור לוותר עליה"].

 

הפטריארך צבאח קרא להדק את הקשרים בין המוסלמים לבין הנוצרים והדגיש כי הנצרות דוגלת באהבה משום שהאהבה היא כוח [אל-קדס: "האהבה היא כוח וג'יהאד והיא אינה (מבטאת) רפיון ואיננה עניין קל"]. לדבריו, "אנו אומרים תמיד: אהבו את אחיכם המוסלמים. יש לפתור את המחלוקות אשר מתעוררות לעיתים [בין נוצרים למוסלמים] בהבנה הדדית, באהבה ובשיתוף פעולה." הוא הוסיף כי חשוב לחנך את הדור הצעיר על עקרונות האחדות הלאומית "על מנת שנהיה מסוגלים לבנות פלסטין חדשה ומדינה עצמאית לאחר מאה שנים של סכסוך דמים."

 

הפטריארך צבאח ציין כי פלסטין [נמצאת] כעת בשלב העיצוב וההתהוות. "אנו חיים בתנאים קשים וכולם צריכים לשאת באחריות. עקירת זכויותינו [מידי ישראל] בכל הנסיבות היא סוג של ג'יהאד."

 

חבר הועד הפועל והאחראי על תיק הפליטים באש"ף, אסעד עבד אל-רחמן, שנשא דברים בשם ערפאת, תיאר את ביקור הפטריארך במחנה הפליטים כ"ביקור היסטורי". לדבריו, "המשיח [ישו], עליו השלום, היה הפליט הראשון, נסיך השלום הראשון וה"פידאי" [מוסר הנפש או המתאבד] הפלסטיני הראשון, אשר נגאל בייסורים ובסבל..."

 

עבד אל-רחמן הוסיף כי "לעם הפלסטיני אין אופציה זולת השיבה; אנו מביטים בכמיהה אל אדמתנו, בתינו, רכושנו וזכותנו אשר לא נוותר עליה לעולם."

 

בתום הטקס מסר אחד הנוכחים לפטריארך את מפתחות ביתו הישן בבית ג'וברין [בישראל].[1]


[1] אל-איאם,15.8.1999, אל-קדס, 15.8.1999.

תגיות