המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 21.1.2008
21/1/2008

מה חדש? סיכום יומי  21.1.2008 - 20

בתקציר: אלג'יריה קרובה להצטרפות לארגון הסחר העולמי * מצרים: גירושין באמצעות הסלולארי * מופתי סעודיה: למנוע עירוב בין המינים בבתי"ח * חינוך לזכויות אדם במשטרת מצרים * מלון הילכתי אסלאמי בדובאי * הפגנה סוערת במרכז ח'רטום * בכיר לבנוני תוקף את "נאום הגופות של נאסרללה * סעודיה שוקלת כינוס פסגת חירום ערבית

 

 לשכת אל-סניורה: לא היתה פגישה עם בוש בירדן

לשכתו של ראש ממשלת לבנון, פואד אל-סניורה, הכחישה את הפרסום ביומון הלבנוני אל-אח'באר

(17.1.08), בדבר פגישה שקיימו אל-סניורה וסעד אל-חרירי עם הנשיא בוש בירדן בעת ביקורו באזור. הלשכה הגדירה את הידיעה כ"שקרית".

אל-מסתקבל (לבנון), 18.1.08

  

מופתי סעודיה: למנוע עירוב בין המינים בבתי חולים

מופתי סעודיה, השי'ח עבד אל-עזיז אאל אל-שיח', קרא במהלך כנס העוסק ביישום עקרונות ההלכה בסוגיות רפואיות, למנוע ככל האפשר עירוב בין גברים לנשים בבתי החולים, הן בקרב העובדים והן בקרב החולים. כן קרא להפחית את מידת העירוב בין סטודנטים לסטודנטיות בפקולטות לרפואה, בטענה שעירוב בלתי נחוץ בין המינים מביא לחוסר בושה.

אל-וטן (סעודיה), 17.1.08

 

נשיא אלג'יריה מבטל ביקורו בקטר בשל סקר של ערוץ אל-ג'זירה

מקורות תקשורתיים אלג'יראים מסרו כי נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, ביטל את ביקורו בקטר שהיה אמור להתקיים ב- 20.1.08. הסיבה לביטול היא, ככל הנראה, הסערה שהתעוררה באלג'יריה בעקבות סקר שערך ערוץ אל-ג'זירה הקטרי לאחר פיגועי אלג'יר ב-11.12.07. הסקר הציג את השאלה: האם אתה תומך בפיגועי אל-קאעדה באלגי'ריה?

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות)’ 18.1.07

 

הגלגל שמשליך עמרו מוסא לכס נשיא לבנון הוא : "היוזמה הערבית";

המשקולות המטביעות את הכיסא הן: "סוריה ואיראן"

אל-וטן (סעודיה), 19.1.08

 

שגרירות ארה"ב באלג'יריה מורה לעובדיה להגביל תנועותיהם

השגרירות האמריקאית באלג'יריה הורתה לעובדיה להגביל את תנועותיהם, ויעצה כך לכל אזרחי ארה"ב הנמצאים במדינה, וזאת מחשש לפיגועי טרור. מעתה אמורים עובדי השגרירות לדווח מראש לשגרירות על כל תנועה שלהם באלג'יר הבירה.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 19.1.08

 

שיעים תחת השגחת המשטרה באלג'יריה

במסגרת מאבקה בהתגברות כוחה של התנועה השיעית במדינה, בעקבות מלחמת לבנון ב-2006, הציבה המשטרה האלג'יראית השגחה על מקומות המפגש של השיעים. דווח כי לאחרונה היא מבצעת מעקבים אחר 22 שיעים בעיר עין תמושנת, במערב המדינה.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 18.1.08

 

ביקורת אלג'יראית על כוונת האו"ם לחקור את פיגועי 11.12

בתגובה להחלטת האו"ם להקים צוות לחקירת הפיגועים באלג'יר, ב-11.12.08, בהם נפגעו אנשי או"ם, אמר שר הפנים האלג'יראי, יזיד זרהוני, כי טענת האו"ם שזו הפעם הראשונה שהוא נפגע מהטרור, דומה לטענת אישה נשואה המשקרת שהיא בתולה. זרהוני הטיל ספק אם צוות האו"ם יחולל קסם שיביא ללכידת הטרוריסטים. לדבריו, לו רצה האו"ם לסייע בלחימה בטרור, היה עליו לעזור לאלג'יריה במאבקה בו בשנות ה-90. נציג אלג'יריה באו"ם הביע מורת רוח בפני לשכת המזכ"ל באן קי מון מן ההחלטה.

אל-ח'בר (אלג'יריה), 19.1.08

  

דיווח: קרובה הצטרפות אלג'יריה לארגון הסחר העולמי

מקור במשלחת האלג'יראית המנהלת את המו"מ עם צוות ארגון הסחר הבינלאומי על הצטרפות אלג'יריה לארגון, דיווח על התקדמות בשיחות. לדבריו, נציגי 31 מדינות מתוך 40 הנציגים שכולל הצוות, תומכים בהצטרפות אלג'יריה לארגון לאלתר.

אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 18.1.08

 

על היד כתוב: "עזה"

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ); אל-ראיה (קטר), 19.1.08

  

פיאצ': ירי הרקטות מעזה – הרה אסון

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאצ', הצהיר כי ירי הרקטות מעזה לישראל עלול להוביל לאסונות. על המו"מ עם ישראל אמר, כי ללא מעורבות בין-לאומית – אין סיכוי להצלחתו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.08

 

תוניסיה: נדחה ערעורו של העיתונאי סלים בוח'ד'יר

בית משפט לערעורים בעיר ספקס בתוניסיה, דחה ב-19.1.08 את ערעורו של העיתונאי העצמאי סלים בוח'ד'יר, המשמש שליח היומון אל-קודס אל-ערבי, על הרשעתו בפגיעה בעובד ציבור ובעבירה על המוסר. סניגוריו מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי מדובר בהאשמות חסרות שחר שהוצגו נגד העיתונאי בגלל מאמריו שלא תאמו את עמדת השלטונות.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון),19.1.08

 

[המטרה האמיתית של ביקורי בוש וסרקוזי במזה"ת]

אל-דסתור (ירדן), 19.1.08

  

מצרים: גירושין ב-SMS

מקרה ראשון במצרים שבו הודיע בעל לאשתו כי היא מגורשת באמצעות הודעה בטלפון נייד. בעקבות מריבה בין שני בני הזוג ניסה הבעל להתקשר לאשתו וכאשר זו לא ענתה לשיחה, שלח לה הבעל מסרון

(SMS) המודיע לה כי היא מגורשת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.08

 

חומרים כימיים נתגלו ע"י הכורדים  בעיראק

כוחות המשטרה והביטחון הכורדים בעיר כרכוכ חשפו מחבוא תת-קרקעי גדול שבו מספר רב של חביות מלאות בחומרים כימיים רעילים. דגימות מן החומרים נשלחו למעבדות חברת הנפט בכרכוכ כדי לעמוד על מרכיביהם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.08

 

חמאס: פת"ח והרש"פ תכננו להתנקש בהנייה

היועץ לענייני ביטחון של ממשלת החמאס המודחת, סעיד ציאם, חשף את דבר מעצרה של קבוצת פלסטינים שתכננה להתנקש בראש הממשלה המודחת, אסמאעיל הנייה, באמצעות פיגוע התאבדות. לדבריו, הקבוצה פעלה תחת פיקוחם של בכירים ברש"פ ובפת"ח.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.08  

  

סוריה: קריאות לשחרור ד"ר עארף דלילה 

הוועדות להגנה על הדמוקרטיה וזכויות האדם בסוריה דיווחו כי נשקפת סכנה לחיי האסיר הפוליטי, ד"ר עארף דלילה, המוחזק בכלא הסורי מאז ספטמבר 2001, כתוצאה מההידרדרות במצבו. בהודעתן  קראו הוועדות לכל ארגוני זכויות האדם הבינ"ל לפנות לממשלת סוריה בבקשה לשחרר את דלילה לאלתר, במטרה להציל את חייו.

www.cdf-sy.org, 19.1.08  

 

[אמריקה והעולם הערבי]

אל-ע'ד (ירדן), 19.1.08

 

חינוך לשמירה על זכויות אדם לשוטרים במצרים

במסגרת התכנית הלאומית לשיפור מצב זכויות האדם במצרים, גיבש משרד הפנים המצרי תכנית לשילוב ערכי שמירה על זכויות אדם בתכניות הלימוד במכללות לשוטרים. בין התכנים הנלמדים - שיפור היחס לאסירים ושיפור המאמצים לשיקומם ושילובם בחברה לאחר שחרורם מהכלא.

אל-אהראם (מצרים), 20.1.08

 

תשרין (סוריה), 19.1.08

 

דיווח: אחמדי-נז'אד יבקר בעיראק ובתורכיה

מקור במשרד החוץ העיראקי גילה ליומון הלונדוני אל-חיאת כי נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, צפוי לבקר במהלך החודש בעיראק ומתקיימים מגעים להכנת הביקור וקביעת מועדו. יועצו הבכיר של אחמדי-נז'אד, מוג'תבא האשמי ת'מרה, אמר כי צפוי ביקור קרוב של אחמדי-נז'אד בתורכיה, וייתכן שגם בעיראק.

אל-חיאת (לונדון), 19.1.08 ; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.1.08

 

אחמדי-נז'אד: לא הבטחתי להביא את רווחי הנפט לשולחנות האוכל

בראיון לרשת הטלוויזיה הקטרית אל-ג'זירה, התכחש אחמדי-נז'אד להבטחתו ערב הבחירות לנשיאות ב-2005, "להביא את רווחי הנפט אל שולחנות האוכל של העם האיראני". לדבריו, הוא היה דווקא המועמד שמיעט לפזר הבטחות כלכליות. בתגובה הזכיר יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז כי הנושא הכלכלי עמד במוקד מערכת הבחירות של אחמדי-נז'אד.

אלג'זירה (קטר), 18.1.08;  רוז (איראן), 20.1.08

 

אחמדי-נז'אד: לא עשינו ויתורים בנושא הגרעין; האל לצידנו

בנאום באוניברסיטת טהראן, הצהיר אחמדי-נז'אד כי איראן לא נאלצה לעשות ויתורים בתהליך התגרענותה, ואף כפתה ויתורים על האחרים. לדבריו, "דחיית הפרוטוקול הנוסף בו מודגש כי פקחי סבא"א יכולים להיות נוכחים בכל זמן, בכל אופן ובכל מקום [באיראן] היא מההישגים הגדולים של איראן...'היהירות העולמית' [קרי ארה"ב] מנסה לייאש את איראן באמצעות תמרונים צבאיים... ואיומים שונים, [אך גם] בתנאים הקשים ביותר האל האיר את דרכנו..."

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.1.08

  

חסן רוחאני בנאום תקיף נגד אחמדי-נז'אד

בנאום ליד קברו של מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, שצונזר בכלי תקשורת רבים באיראן, האשים חסן רוחאני, מקורבו של האשמי רפסנג'אני, את אחמדי-נזא'ד בצרות אופקים, והזהיר כי "ניהול לא מקצועי של המדינה הגובה מחיר מהעם, הוא חטא חמור יותר מאכילה בחודש הרמדאן." רוחאני אמר: "אנו שטים בספינה אחת, וניקובה יטביע את כולנו, בין אם מתנגדים [למדיניות אחמדי-נז'אד] או מסכימים לה." הוא גם הזהיר מפני זיופים בבחירות והצגת סטטיסטיקות שקריות.

אפתאב (איראן), 20.1.08

 

יומון אינטרנט רפורמיסטי: עציר איראני נקבר בחשאי

כשבוע לאחר שעצרו את פעיל תנועת הסטודנטים בן ה-27, אבראהים לוטפוללהי, בגין חלוקת כרזות של ארגוני זכויות אדם, בראשית ינואר 2008, בסננדג' שבחבל כורדיסטאן באיראן, קברו כוחות הביטחון את גופתו בחשאי וחסמו את הקבר בשכבת בטון. לטענת ארגוני זכויות אדם באיראן המוות ארע בעקבות התעללות ומכות. משפחתו אמרה כי אינה מאמינה לטענת השלטונות כי לוטפוללהי התאבד בכלאו.

רוז (איראן), 20.1.08

 

הפגנה סוערת במרכז ח'רטום

אלפי סטודנטים חברי "החזית הדמוקרטית", המזוהה עם מתנגדי המשטר, ועמם אזרחים מן השורה, הפגינו במרכז ח'רטום, במחאה על מותו של סטודנט באוניברסיטת "אל-ג'זירה" בשבוע שעבר, בהתנגשויות עם חוגי סטודנטים אסלאמסטיים המזוהים עם מפלגת השלטון, הקונגרס הלאומי. בהפגנה שגלשה גם להצתת מכוניות, הושמעו קריאות לדמוקרטיזציה והבעת אי-אמון בכך שרשויות החוק יביאו את הפושעים לדין. במהלך ההפגנות פרצו עימותים בין המפגינים למשטרה, שעצרה עשרות מהם. 

אל-איאם (סודאן), 21.1.08

  

מצרים תחרים השיחות הפוליטיות עם האיחוד האירופי

משה"ח המצרי הודיע על ביטול השיחות הפוליטיות עם בכירי האיחוד האירופי שאמורות להתקיים ב-24-25 בינואר, בתגובה להחלטת הפרלמנט האירופי לגנות את מצב זכויות האדם במצרים.

אל-אהראם (מצרים), 20.1.08

 

מקורב לחזבאללה מפרש את נאומו של נאסרללה

בפרשנות לנאומו האחרון של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, (19.1.08) טען אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני "אל-אח'באר" והידוע כמקורב לארגון, כי משמעות האיום של נאסרללה לפיו חזבאללה יידע לטפל בחדירות הישראליות לשטחי לבנון, היא שהנהגת הארגון כבר גיבשה תכנית תגובה לחדירות אלה. לדבריו, יישום התכנית יתבצע בהפתעה וייאלץ את תושבי ההתנחלויות בצפון ישראל לנקוט באמצעי [מיגון]. בהתייחסו לדברי נאסרללה על המצב בעזה הסביר אל-אמין שנאסרללה העביר מסר לפיו חזבאללה יספק את כל העזרה הנדרשת להתנגדות בפלסטין.

אל-אח'באר (לבנון), 21.1.08

  

חבר פרלמנט לבנוני: האופוזיציה מסייעת בהחרבת לבנון

חבר הפרלמנט הלבנוני, אכרם שהיב, תקף בחריפות את האופוזיציה בלבנון ואמר כי היא מסייעת בהחרבתה של לבנון ועושה מעשים שהם גרועים וחמורים יותר ממעשיה של ישראל.

אל-מסתקבל (לבנון), 21.1.08

  

תשרין: "עמדת המשטרים הערביים מוטה לטובת הרוב הלבנוני"

במאמר ביומון הסורי הממסדי, תשרין, האשים בעל הטור עבדאללה ח'אלד את המשטרים הערביים בכניעה ללחץ האמריקאי להשאיר בידי ר"מ לבנון, פואד אל-סניורה, את כל הסמכויות הביצועיות והנשיאותיות. לדבריו, נטיית מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, לטובת "כוחות ה-14 במרץ", חשפה את עמדת המשטרים הערביים ואת חוסר יכולתם לפעול ללא הסכמת הממשל האמריקאי. הוא הוסיף כי למרות כל ניסיונות השכנוע, סירבה סוריה ללחוץ על האופוזיציה הלבנונית להסכים לתנאי "ה-14 במרץ", וכי האופוזיציה שוקלת ברצינות לפעול כדי לאלץ את "כוחות ה-14 במרץ" לציית לרצון העם הלבנוני. 

תשרין (סוריה), 21.1.08

  

משרד הפנים המצרי: לבטל חברותו של אימן נור באיגוד עורכי הדין

משרד הפנים המצרי ביקש מאיגוד עורכי הדין לבטל את חברותו באיגוד של מנהיגה לשעבר של מפלגת האופוזיציה המצרית "אל-ע'ד", אימן נור, בנוסף לחברותם של כ-170 עורכי דין המרצים עונש מאסר בעבירות שאינן ראויות לכבוד האיגוד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.1.08

 

אסד: "דמשק היא בירת תרבות ההתנגדות"

בנאום לרגל פתיחת חגיגות "דמשק - בירת התרבות הערבית לשנת 2008",  הגדיר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, את דמשק כ"בירת תרבות ההתנגדות", והוסיף כי תרבות ההתנגדות היא גם תרבות היצירה, שכן החירות עליה היא מגנה מהווה תנאי ליצירה.  לדבריו, דמשק פותחת את לבה בפני המגיעים אליה, אך חרבה מוכנה לשליפה מהירה בפני המבקשים לפגוע בה.

אל-ת'ורה (סוריה), 20.1.08

 

 סעודיה שוקלת  פסגת חירום בנושא הפלסטינים ולבנון

היומון הלבנוני אל-ספיר ציטט מקורות דיפלומטיים ערביים בלבנון שמסרו כי סעודיה שוקלת לכנס פסגה חירום של מדינות ערב במהלך החצי הראשון של חודש פברואר, וזאת כדי לגבש עמדה ערבית מאוחדת בנוגע לתוקפנות הישראלית על העם הפלסטיני ובנוגע למשבר הפוליטי בלבנון.

אל-ספיר (לבנון), 21.108

  

הזרם הצדרי השיעי בעיראק: נחדש את פעילותו של "צבא המהדי"

הזרם הצדרי השיעי העיראקי הנתמך בידי עיראק, בראשות מקתדא אל-צדר, הזהיר כי לא יאריך את  הקפאת פעילותן של מליציות "ג'יש אל-מהדי" ("צבא המהדי"). דובר הזרם הצדרי, צלאח אל-עבידי, טען כי ההצדקות להקפאה זו אינן תקפות עוד, משום שהממשלה צירפה למנגנוני הביטחון בכמה מחוזות  "כנופיות פשע" (הכוונה, כנראה, ל"כוחות ההתעוררות" של השבטים הסונים) מבלי לנקוט נגדם צעדים משפטיים בגין פשעים שביצעו. אל-עבידי האשים גורמים פוליטיים וממשלתיים בניסיון לנצל את הקפאת פעילותו של "ג'יש אל-מהדי" כדי להנחית עליו מהלומות ולעצור מספר רב ממפקדיו. יצוין כי אל-צדר הכריז על הקפאת פעילות ג'יש אל-מהדי באמצע אוגוסט 2007 בעקבות עימותים מזוינים שהיו בכרבלא וגרמו למותם של 52 איש ולפציעתם של מאות אנשים.

www.alarabiya.net, 18.1.08; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.1.08

 

העברת דלק גרעיני מרוסיה לבושהר

ביום שישי (18.1.08) וראשון (20.1.08) העבירה רוסיה לאיראן את משלוח השלישי והרביעי של הדלק הגרעיני לכור בבושהר. ראש הארגון הרוסי לאנרגיה אטומית, סרגיי קריינקו, אמר כי רוסיה תשלים את העברת משלוחי הדלק עד חודש פברואר 2008 וציין כי הכור יחל לפעול בין יוני לאוגוסט 2008.

פארס, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.1.08

 

לראשונה: מלון "אסלאמי" בדובאי

מלון חדש נפתח בדובאי ב-20.1.08, הפועל ומנהל את ענייניו עפ"י חוקי ההלכה האסלאמית, כלומר אין משקאות אלכוהוליים, המוסיקה במלון הינה רק מקולות הטבע, וזמני רחצה שונים לנשים ולגברים בבריכת השחייה.

www.islamonline.net, 20.1.08

 

סוריה: קריאות לאינתיפאדה נגד המשטר

מקורות בוועדה למעקב אחר החברה הסורית וזכויות האדם בסוריה מסרו כי בעקבות גל המעצרים הנרחב שנערך לאחרונה בקרב כל שכבות החברה הסורית, ובפרט בקרב הזרמים האסלאמיים, חולקו בשכונות במחוזות הסורים השונים גילויי דעת ומנשרים הקוראים לאינתיפאדה נגד המשטר.

www.thisissyria.net, 20.1.08

 

בכיר לבנוני מותח ביקורת על נאום "חלקי הגופות" של נאסרללה

קרלוס אדה, העומד בראש מפלגת "הסיעה הלאומית" המשתייכת ל"כוחות ה-14 במרץ", מתח ביקורת על מנהיג חזבאללה, חסן נאסרללה, שהודיע כי ארגונו מחזיק בחלקי גופות של חיילים ישראלים. אדה אמר: "מעולם לא תיארתי לעצמי שמנהיג פוליטי לבנוני... יצעק אל מול מאות אלפי ילדים ומול מצלמות הטלוויזיה שיש בידיו חלקי גופות ושהוא גאה בכך. הדבר הגרוע ביותר היא שמחתו לסחור בחלקי גופות אלה". אדה טען כי בכך אימץ נאסרללה את דרכם של הישראלים, כשם שהם אימצו את דרכם של הנאצים ביחסם לפלסטינים.

אל-נהאר (לבנון), 21.1.08