המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 29.2.2008
29/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 29.2.2008

 

בתקציר: מאמר באיראן: מרקל מזיקה לגרמניה *  המניע להצבת משחתת אמריקאית מול חופי לבנון * קטר מנסה לפשר בין סעודיה לסוריה * משרד של מורדי דרפור בישראל

 

שבועון משמרות המהפכה: מרקל מזיקה לגרמניה

במאמר "אנג'לה מרקל – חזרה לאחור", טען השבועון האיראני צבח-י צאדק, שופרו של  המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, במשמרות המהפכה, כי השינויים במדיניות החוץ של גרמניה שהנהיגה מרקל פגעו באינטרסים האסטרטגיים של מדינתה. בין השינויים שמנה השבועון: תמיכה בהמשך נוכחות כוחות הצבא באפגניסטאן; עוינות כלפי איראן בנושא הגרעין, כולל לחץ על חברות גרמניות שלא להשקיע באיראן; תמיכה ב"תוקפנות הישראלית" במלחמת לבנון 2006 ו"בטבח שמבצעת ישראל בעזה." השבועון המליץ למרקל לשקול מחדש את יחסיה עם ארה"ב ועם ישראל.

צבח-י צאדק (איראן), 25.2.08


בכיר באיראן: השלטון מתעלם מהבעיות הפנימיות

בכנס דרשני תפילות יום שישי של מחוז קום, הזהיר עלי לאריג'אני, נציגו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ב'מועצה העליונה לביטחון לאומי', כי למרות ההצלחות בתחום הגרעין, העם האיראני לא חש שגשוג והתקדמות. הוא טען כי התעלמות מן המצוקות הפנימיות תהפוך אותן לבעיה העיקרית של המשטר, יותר מאיומי החוץ. לאריג'אני קרא לבחור מג'לס יעיל שיטפל באבטלה ובאינפלציה. מאמר המערכת ביומון הרפורמיסטי אפתאב-י יזד טען כי לממשלת אחמדי-נז'אד אין תכנית ברורה לפתרון הבעיות הכלכליות  ולפיכך אין סיבה שהעם ישוב ויצביע עבור השמרנים בבחירות הקרובות למג'לס.

 אפתאב-י יזד (איראן), 26.2.08; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 27.2.08

 

הוראה באיראן: להציג את דו"ח סבא"א באור חיובי

מקור יודע דבר בלשכת אחמדי-נז'אד גילה ליומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז, כי שבועיים לפני שפורסם דו"ח סבא"א האחרון בנושא תוכנית הגרעין של איראן (22.2.08), החליטה הלשכה לקיים את 'חגיגות הניצחון של הגרעין', ואף ביקשה תקציב עבורן. המקור הוסיף כי המועצה העליונה לביטחון לאומי ולשכת הנשיא הורו לעורכי היומונים להציג את דו"ח סבא"א באור חיובי וכניצחון איראני. עוד דווח כי לשכת אחמדי-נז'אד פנתה לתובע הכללי של איראן בבקשה להעניש יומונים שנמנעו לציית להוראה.

רוז (איראן), 27.2.08

 

אתר משמרות המהפכה: נציגי ישראל בחו"ל הן מטרות נעות של חזבאללה

מאמר באתר משמרות המהפכה קבע כי חיסול מוע'ניה הפך את אנשי מערכת הביטחון הישראלים הנשלחים מטעם ישראל לחו"ל, למטרות נעות עבור חזבאללה, אשר ירחיב את גבולות העימות לכל מטרה ישראלית באשר תימצא. המאמר הזהיר כי אם לא יתגלה כיצד חוסל מוע'ניה, עלולה ישראל להספיק לפגוע במנהיגים נוספים של חזבאללה.

בסירת (איראן), 27.2.08

 

יומון לבנוני: המשחתת האמריקאית לחופנו נועדה לפצל את העולם הערבי

היומון הלבנוני אל-ספיר טען כי מטרת הצבת המשחתת האמריקאית "קול" מול חופי לבנון, היא: להפחיד את סוריה, להגן על המדינות שלא מתכוונות להשתתף בפסגה הערבית, ובכך, למעשה, לאיים על קיום הפסגה  ולהעמיק את הפיצול בעולם הערבי. מטרה נוספת, לפי היומון, היא לדחוף את הצדדים השונים בעולם הערבי למלחמה פנימית בתמיכת המעצמות.  

אל-ספיר (לבנון), 29.2.08

 

מורדי דארפור פתחו משרד בישראל

עבד אל-ואחד אל-נור, ראש ארגון המורדים 'צבא שחרור סודאן', הודיע שפליטים מדארפור שקיבלו מקלט בישראל פתחו בה לאחרונה משרד של הארגון ושיבח את ממשלת ישראל על סיועה לפליטים. לדבריו, לארגונו חזון של סודאן ליברלית ודמוקרטית, במסגרתו ייתכן נרמול הקשרים עם מדינת ישראל.

Sudan Tribune, (צרפת), 27.12.08

 

ח'רטום: מאות אלפים בהפגנה סוערת נגד דנמרק

נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, הוביל שלשום (27.02.08) הפגנת המונים בח'רטום נגד דנמרק בעקבות הפרסום החוזר של קריקטורות הנביא מחמד בעיתוני דנמרק. בשיר הכריז על הנפת דגל הג'האד בסודאן והבטיח כי סודאן תספק תגובה הולמת לפגיעה בנביא. עוד אמר כי אף רגל דנית טמאה לא תדרוך על אדמת סודאן, וקרא למדינות הערביות והמוסלמיות ללכת בעקבות סודאן ולהחרים סחורות ואישים מדנמרק. המפגינים השמיעו סיסמאות חריפות כגון: הו בן-לאדן הכה את דנמרק ואל תרפה; הו דנמרק, פתחת את הדלת לטרור.

אל-סודאני (סודאן), 28.02.08 

 

סעודיה דחתה הצעה סורית לפגישה בין אסד והמלך הסעודי

במהלך הפסגה הסעודית-ירדנית (27.2.08) בריאץ', העביר מלך ירדן, עבדאללה השני, הצעה סורית לקיום פגישה בריאץ', בין הנשיא בשאר אל-אסד למלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, כדי לדון במשבר בלבנון וכדי למסור למלך הזמנה לפסגה בדמשק. המלך הסעודי דחה את ההצעה בכעס. לדברי בכירים ירדניים שנכחו בפסגה, נראה כי הסכסוך בין ריאץ' לדמשק מחריף, ומתקדם לקראת ניתוק היחסים. מקורות דיפלומטיים ערביים דיווחו כי שלטונות סוריה עצרו שני סעודים שביקרו במדינה מתוך כוונה להאשימם במעורבות בחיסול עמאד מוע'נייה. זאת כדי ללחוץ על סעודיה להשתתף בפסגה ולא לנתק את יחסיה עם סוריה.

אל-ג'רידה (כווית), 29.2.08 

 

[המצב בלבנון]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 28.2.08

 

קטר מנסה ליישב המחלוקות לפני הפסגה הערבית

היומון הקטרי "אל-ערב" מדווח כי קטר שבה לפעול מול סוריה ואיראן בניסיון להציל ברגע האחרון, הן את ההכנות לפסגה הערבית בדמשק, והן את משבר הנשיאות בלבנון. נמסר כי הם יציגו הצעה לפתרון משבר הנשיאות בלבנון והשתתפותה של לבנון בפסגה.

אל-ערב (קטר) 29.2.08

 

על הדחליל: "האו"ם"; משמאל: "עזה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטין (רש"פ); אל-מדינה (סעודיה), 28.2.08

 

תוצאות ביקוריו של [עמר] מוסא בלבנון;

מוסא אומר: "ישנה התקדמות מסוימת"; על הפצצה: "לבנון"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אל-ע'ד (ירדן), 28.2.08

  

ראול נשיא קובה [החדש]; קסטרו לפני וקסטרו אחרי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (קטר), 28.2.08