המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי ירדני: אחמד אל-דקאמסה איננו גיבור; ראוי שיתנצל על מעשהו
16/3/2017


עיתונאי ירדני: אחמד אל-דקאמסה איננו גיבור; ראוי שיתנצל על מעשהו

 

העיתונאי הירדני, באסל אל-רפאיעה, פרסם באתר הירדני http://www.nesannews.com ובעמוד הפייסבוק שלו, מאמר שכותרתו "תרמית הגבורה", בו יצא נגד מי שמציגים את אחמד אל-דקאמסה - רוצח שבע התלמידות הישראליות ב-1997 בנהריים, ששוחרר השבוע מהכלא – כגיבור, וטען כי רצח ילדות הוא פשע המנוגד לערכי המוסר ולחלוטין אינו מעשה גבורה, מאחר והילדים הישראלים אינם אויבים. אל-רפאיעה הביע תקווה שאל-דקאמסה יזכה לשיקום, יבין שהצגתו כגיבור היא תרמית ואף יביע חרטה על מעשהו כדי שיוכל לחיות עם עצמו בשלום.[1]

 

אחמד אל-דקאמסה מתקבל בשמחה על ידי קרוב משפחתו[2]


 

להלן תרגום עיקרי מן המאמר[3]:

 

"מגיע למשפחתו של אחמד אל-דקאמסה שהוא יחזור אליה, יישן בביתו, יחפש לו עבודה, יתפרנס ממנה ויחיה עם ילדיו. אני מקווה שכך זה ייגמר. האיש ביצע  בשנת 1997 שבעה פשעים ורצח שבע ילדות ישראליות שהיו בטיול בית ספר לאזור אל-באקורה הירדני שהוחזר על ידי ישראל [לירדן] במסגרת הסכם השלום. בית המשפט [הירדני] החליט לאסור אותו למשך 20 שנה. הוא ניצל מ[גזר דין] של הוצאה להורג משום שחוות הדעת הפסיכולוגית הראתה שהוא לוקה בהפרעת 'אישיות אנטי סוציאלית'.

 

אין שום גבורה ברצח של ילדים. אני מקווה שההתלהבות העממית ו[האנשים] שהאמינו [לטענתו] שהילדות לעגו לתפילתו לא יטעו אותו [לחשוב שהוא גיבור]. שכן גם אם זה קרה [והילדות לעגו לו], תורת הלחימה לא מקבלת זאת וכך גם לא ערכי הגבריות ומנהגיה...

 

אל-דקאמסה יחזור לביתו, למשפחתו ולכפרו כאדם משוחרר שריצה את גזר דינו, ולא כגיבור. יהיה זה עושק מצדו לעטות את תפקיד הגיבור. שכן, הוא היה חייל חמוש שהרג ילדות בעוד שהחיילים הישראלים היו בטווח ירייה ממנו.


ישראל היא ישות גזענית עוינת שמטוסיה הפציצו ילדים פלסטינים רבים וחייליה הרגו אזרחים ירדנים כמו למשל שני השהידים השופט ראיד זעיתר [שנהרג מירי ישראלי במעבר הגבול אלנבי במרץ 2014] וסעיד אל-עמרו [שנהרג במהלך ניסיון פיגוע דקירה בשער שכם בירושלים בספטמבר 2016], לא זו הדרך. הילדים הישראלים אינם אויבינו ואיננו מתעלים מעל אויבנו כאשר אנו נעשים דומים לו. כמו כן, איש מאתנו לא יסכים שבנותיו יצאו לטיול במסגרת בית הספר ובמהלכו חייל סדיר חמוש יפתח עליהן באש. ערכי המוסר לא משתנים.

 

תרמית הגבורה היא הדבר הגרוע ביותר שעימו מתמודד אחמד אל-דקאמסה. הוא היה צעיר כאשר ביצע את שבעת הפשעים שלו ויתכן שהוא התבגר או החלים ממחלתו, כך שיוכל לבחון מחדש את מה שקרה לפני 20 שנה. הוא זקוק עכשיו לשיקום, הרבה יותר מאשר להמולה ולתהילה המזויפת [הרוחשות סביבו]. אין עצה טובה יותר לתת לו מאשר שיביע חרטה ויתנצל. יתכן שזה יעזור לו לחיות בשלום עם עצמו ועם פחות ייסורי מצפון."

 

יצוין כי גם בראיון שהעניק לתחנת רדיו ירדנית ב-11.3.17 יצא העיתונאי אל-רפאיעה נגד אלה הירדנים הרואים ברצח התלמידות הישראליות על ידי אל-דקאמסה מעשה גבורה. לדבריו, הדבר מעיד על בעיה קשה שיש לירדנים בהבנת המשמעות של "גבורה" ועל בעיה עוד יותר קשה באופן שבו הם מבינים את הסכסוך עם האויב הישראלי. על כך ראו:

[1] על השמחה בעקבות שחרורו של אל-דקאמסה ראו קליפ ממרי  

על הצהרותיו של אל-דקאמסה לאחר שחרורו נגד ישראל ראו קליפ ממרי

[2] אל-ר'ד (ירדן), 12.3.2017

תגיות