המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
הנחיות משרד הפנים של חמאס לתעמולה בזירה החברתית
18/7/2014


הנחיות משרד הפנים של חמאס לפעילים ברשתות החברתיות:

לכנות את כל ההרוגים "אזרחים תמימים"; להשוות את מעשי הכיבוש לשואה

 

ב-9.7.2014, עם פרוץ סבב הלחימה האחרון בעזה, פרסם משרד הפנים של חמאס הנחיות לתושבי רצועת עזה בדבר ההתנהלות ברשתות החברתיות בעת דיווח על האירועים, או שיחה על המצב ברצועה עם גורמים מחוצה לה. ההנחיות פורסמו באתר הרשמי של משרד הפנים של החמאס ובאמצעות כרזות בדף הפייסבוק ובחשבון הטוויטר של המשרד, שהופצו ברשתות החברתיות ובפורומים במסגרת קמפיין של המשרד שסיסמתו "היה מודע".[1]

 

מטרת ההנחיות היא להאחיד את הקו ההסברתי של חמאס ויתר הארגונים, למנוע זליגת מידע בעל ערך צבאי לידי ישראל, לחזק את ההסברה של חמאס בקרב גורמים מחוץ לרצועת עזה – הן בעולם הערבי והן במערב, ולמנוע נזק תדמיתי לארגון; למנוע פרסום תיעוד של שיגורי טילים מתוך ריכוזי אוכלוסייה ולקבע את התפיסה לפיה פעולות החמאס הן תגובה לתוקפנות ישראלית, ושכלל הנפגעים ברצועה הם "אזרחים תמימים".

 

לצורך הקמפיין הפיק המשרד סרטון. בדברי ההסבר שנלוו לסרטון נכתב: "משרד ההסברה של משרד הפנים והביטחון הלאומי הנחה את הפעילים באתרי המדיה החברתית, בפרט בפייסבוק, לתקן כמה מהמונחים הנפוצים במהלך כיסוי אירועי התוקפנות על הרצועה. בסרטון שלהלן קורא משרד ההסברה לכל הפעילים להשתמש במונחים הנכונים על-מנת למלא תפקיד בחיזוק החזית הפנימית ובהעברת המידע באופן הנכון לכל רחבי העולם."[2] להלן תרגום עיקר ההנחיות:

 

אתר משרד הפנים של חמאס עם סרטון ההדרכה

 

הנחיה בסרטון: "הישמר מפני פרסום תמונות של טילים המשוגרים לישראל ממרכז העיר"

"מי שנהרג או נהפך לשהיד יכונה אזרח מעזה או פלסטין, לפני שנדבר על מעמדו בג'יהאד או על דרגתו הצבאית. אל תשכח להוסיף תמיד [את המילים] 'אזרח תמים' או 'innocent citizen' כדי לתאר את אלו שנהרגו במהלך המתקפה על עזה לאחר התקפה ישראלית.

 

פתח ידיעה על פעולות ההתנגדות בביטוי 'בתגובה על  המתקפה הישראלית האכזרית' וחתום במשפט 'כך וכך אנשים הפכו לשהידים מאז פתחה ישראל בתוקפנותה על עזה.' הקפד תמיד על העיקרון לפיו 'תפקידו של הכיבוש הוא ההתקפה ואנחנו בפלסטין ממלאים [את תפקיד] התגובה.'

 

הישמר מפני הפצת שמועות מפי הדוברים הישראליים, בפרט ידיעות שפוגעות בחזית הפנימית. היזהרו מפני קבלת הגרסה של הכיבוש. תמיד יש להטיל בה ספק, להפריך אותה ולהתייחס אליה כשקרית.

הישמר מפני פרסום תמונות של טילים המשוגרים לישראל ממרכז העיר. הדבר מהווה אמתלה מוכנה לתקיפת אזורי מגורים ברצועת עזה. אל תפרסם ואל תשתף תמונות או קטעי וידאו שמראים את אתרי שיגור הטילים או את תנועות [כוחות] ההתנגדות בעזה.

 

למנהלי דפי פייסבוק חדשותיים: אל תפרסמו תמונות תקריב של רעולי פנים חמושים בכלי נשק כבדים, כדי שהדף שלכם לא ייסגר [על-ידי הנהלת פייסבוק] בטענה של הסתה לאלימות. בסיקורכם הקפידו על [הנוסח]: 'הפגזים מייצור מקומי שמשגרת ההתנגדות הם תגובה טבעית לכיבוש הישראלי המשגר טילים באופן מכוון על אזרחים בגדה ובעזה'.."

 

סרטון ההנחיות במסגרת הקמפיין "היה מודע"    


 

הנחיות לפעילי הרשתות החברתיות: יש להקפיד להשוות בין מעשי הכיבוש לשואה

משרד הפנים של חמאס הקדיש הנחיות מיוחדות לפעילים המנהלים שיחות ברשתות החברתיות עם אנשים ממדינות המערב, בציינו כי עם אנשים אלה יש לנהל את השיחה בצורה שונה מהשיחות עם ערבים:

 

"בעת שיחה עם המערב עליך לנקוט בשיח פוליטי, רציונלי ומשכנע, ולהימנע משיח רגשני שמטרתו להתחנן לסימפטיה. ישנם בעולם גורמים בעלי מצפון שחובה לעמוד בקשר עמם ולהפעילם לטובת פלסטין. העניין שלהם הוא לחשוף את ערוות הכיבוש ואת ההפרות שלו. אל תתווכח עם אדם מערבי על-מנת לשכנע אותו שהשואה היא כזב ומרמה, אלא השווה בינה לבין הפשעים של ישראל כנגד אזרחים פלסטיניים.

 

נראטיב החיים מול נראטיב הדם: [בשיחה] עם חבר ערבי פתח במספר השהידים, [ואילו בשיחה] עם חבר מערבי פתח במספר הפצועים והנפגעים. הקפד להאניש את מצוקת הפלסטינים. נסה לספק תמונה של סבל האזרחים בעזה ובגדה במהלך פעולות הכיבוש וההפצצות שלו בכפרים ובערים.

אל תפרסם את תמונות המפקדים הצבאיים, אל תציין את שמותיהם בפומבי ואל תפאר את הישגיהם בשיחה עם חברים זרים!"

 

הנחייה לכנות הרוג הוא אזרח תמים -     innocent citizen

  

 

הנחיות לשיחה עם אנשים במערב


 

 [1]ו Facebook.com/moigovps, 9.7.2014.

[2]ו Moi.gov.ps, 11.7.2014. הסרטון עצמו הועלה לערוץ היוטיוב של משרד הפנים של חמאס.

תגיות