המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תגובת טהראן לסנקציות: נחישות בנושא הגרעין ומפגן טילים
3/7/2012

 

תגובת טהראן לסנקציות: עמדה נחושה בנושא הגרעין; איום מבוקר במפגן טילים ואיומים בטרור

 

מאת י.כרמון וא. סביון *

עם כניסת הסנקציות המערביות על הנפט והבנק המרכזי של איראן לתוקף ב-1 ביולי 2012, נוכח סירובה של איראן להיענות לתביעות ה-5+1 להפסיק את ההעשרה ולנוכח העובדה שהמסלול הדיפלומטי הגיע למבוי סתום ועמדות הצדדים אינן ניתנות לגישור,[1] בחרה טהראן להגיב בשתי דרכים: מצד אחד, הקפידה להפגין עמדה מבטלת וזחוחה כלפי הסנקציות תוך שכנוע עצמי שהשפעתן לא תהיה חמורה,[2] ועל בסיס הערכה שהמערב אינו מעוניין בהסלמה צבאית. מצד שני, עם ההכרה במימדי הפגיעה של הסנקציות, נקטה טהראן באיום מבוקר במפגן טילים "הנביא הגדול 7" כדי להראות את עוצמתה,[3] תוך הפניית איומים מותנים נגד אינטרסים מערביים במפרץ, יעדים מערביים בעולם ואיומים על ישראל.

 

גורמים נוספים מגבירים בשבועות האחרונים את הלחץ על טהראן:

1.       ירידת מחירי הנפט

2.       הודעת בכירי ארה"ב והאיחוד האירופי על כוונתן להחריף את הסנקציות החד צדדיות על איראן אם יכשלו שיחות איסטנבול בתחילת יולי 2012.

3.       המאמץ המערבי לדחוק החוצה את אסד מסוריה.

4.       ריכוז הכוחות המערבי בשטח המפרץ שהוגבר לאחרונה.

 

להערכתנו, איראן מנסה באמצעות מפגן הטילים בשטחה לשפר את מעמדה בשיחות ולהציב עצמה מול המערב כמעצמה (גרעינית וטילית) בעלת מעמד שווה.[4] בנוסף, נראה שהתרגיל הטילי נועד להעלות את מחיר הנפט בשווקים.

 

יודגש כי איראן אינה שואפת להסלים את המאבק ולהביאו לפסים צבאיים אלא להוכיח למערב כי היא אינה מדינה חלשה שניתן להכתיב לה מדיניות.[5] ראוי להבהיר כי טהראן הודיעה כי היא בוחרת לשגר טילים לטווח של 1300 ק"מ בלבד – טווח המאיים על ישראל, לצד מדינות המפרץ – ולא למלוא הטווח המוצהר, לפי דובריה, של 2000 ק"מ המגיע עד לדר' אירופה,  ככל הנראה כדי לשוות אופי הגנתי בלבד, לשיטתה, אך מרתיע.

 

בהיווצרות תנאים אלה בהם איראן מוגבלת ביכולת התגובה שלה מתגבר הצורך שלה לנקוט פרובוקציות או מעשי טרור באזור, שיגבו מחיר גבוה מה-5+1 על הסנקציות שהם מטילים עליה ובה בעת יסיטו את תשומת הלב הציבורית מנושא הגרעין האיראני. ראו מסמך ממרי בנושא זה

 

כאמור, מטרות איראן בניהול סוגית הגרעין היא להשיג באמצעותו הכרת הקהילה הבינ"ל בה כמעצמה גרעינית זאת כדי להבטיח את שרידות משטרו של המנהיג ח'אמנאי. ראו מסמך ממרי בנושא זה

 

 

* י.כרמון הוא ראש מכון  ממרי; א. סביון היא ראש זירת איראן במכון

 

 


[1] ערב כניסת הסנקציות לתוקפן הביע מנהיג איראן ח'אמנאי את נחישות משטרו לדחות את דרישות המערב. לדבריו, "המטרה הראשית של הסנקציות של המעצמות היהירות [המערב בראשות ארה"ב] הוא העם האיראני. הן רוצות שהלחצים יגרמו לעם האיראני לאבד את סבלנותו ולהתנתק מן המשטר. גם מזימה זו תכשל משום שהם עדיין לא מכירים את העם ואת בכירי המשטר... למרות מאמציה המקיפים לצור על איראן, ארה"ב עצמה סובלת היום בבעיות קשות שאינן פתירות, בעת שלאיראן יש את כל האמצעים הדרושים לה." www.jamejamonline.ir, 27.6.2012

[2] לצד ההצהרות הזחוחות כלפי חוץ קראו בכירים במערכת הפוליטית באיראן לציבור להפגין עמידה איתנה, אורך רוח והבנה נוכח הקושי הכלכלי שיגרמו הסנקציות, בהם סגן הנשיא רחימי, אירנא (איראן), 1.7.2012; שר התרבות חוסיני, אירנא (איראן), 1.7.2012 והאיתאללה הבכיר מכארם שיראזי רסא ניוז (איראן), 1.7.2012; מוחמד עלי וכילי, עורך היומון אבתכאר, קרא למשטר לפתוח במסע הסברה ציבורי שיעמוד על חשיבות העמידה האיתנה מול הסנקציות, לאור "מצב המלחמה" בו מצויה איראן. אבתכאר (איראן), 30.6.2012.

[3] איראן שיגרה עשרות טילים לטווח קצר, בינוני וארוך, בהם: שהאב 1 ו-2 (טווח בינוני עד 500 ק"מ) ושיהאב 3 (שטווחו כ-1,300 ק"מ), וכן, טילי פאתח, קיאם וזלזאל על מטרות שדימו בסיסי חיל האוויר של המדינות סביב איראן. פארס (איראן), 3.7.2012. מפקד חה"א במשה"מ אמיר-עלי חאג'י זאדה: לאיראן יש טילים המסוגלים להגיע למרחק של 2,000 ק"מ, אך בתרגיל זה היא תשגר טילים רק לטווחים של 300, 500, 800 ו-1,300 ק"מ. מהר (איראן), 3.7.2012  עוד אמר כי המערב לא יתקוף את איראן בשל עוצמתה הטילית. אירנא (איראן), 3.7.2012.

[4] סגן מפקד משה"מ, חוסין סלאמי אמר שהתרגיל נועד להפגין את נחישותה הפוליטית של טהראן להגן על ענייניה הלאומיים והוא תשובה לאלה האומרים כי "כל האופציות על השולחן". אירנא (איראן), 3.7.2012.

[5] ראו דברי שה"ח האיראני צאלחי בדבר רצונה של טהראן להגיע להסדר בדרכי שלום ולא להסלים לעימות צבאי אך יחד עם היא לא תהסס להגן על זכויותיה ועל משטרה. עוד אמר כי הוא אינו מאמין שהסכסוך יגיע לכדי עימות צבאי, עקב ההתפתחויות האזוריות והבינ"ל והבחירות בארה"ב. ג'מהורי אסלאמי, פרס טי וי (איראן) 3.7.2012.