המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות 28.6.2011
28/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות 28.6.2011

 

בתקציר: אתר לבנוני: תקרית בין חזבאלללה ליחידה של יוניפי"ל * איש דת לבנוני: להרוס את שגרירות ארה"ב בבירות * אסד נפגש עם חבר קונגרס אמריקאי וחבר פרלמנט בריטי * האופוזיציה בסוריה: למשוך כספים מהבנקים כדי למוטט את המשטר * בכיר ברש"פ: מנסחים מחדש את הסכם הפיוס

 

איראן: על תורכיה להימנע מהפעלת לחץ על סוריה

היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן עלי ח'אמנאי, הזהיר כי אם תורכיה תמשיך ללחוץ על המשטר בסוריה ולקרוא לחמאס להכיר בישראל, יגבילו איראן, סוריה ועיראק את שתה"פ עימה; מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען  כי אנקרה עודדה אזרחים סורים לברוח לתחומה כדי להגדיל את מספר הפליטים ובכך להצדיק התערבות זרה בסוריה. המאמר טען כי פעילותה של  אנקרה בשירות ארה"ב וישראל, נגד סוריה, תביא להתקוממות נגדה מצד תורכים ממוצא סורי ומיליוני עלווים החיים בה.

כיהאן, צבח-י צאדק (איראן), 27.6.11

 

אסד נפגש עם חבר קונגרס אמריקאי וחבר פרלמנט בריטי

הנשיא בשאר אל-אסד עדכן (27.6.11) את חבר הקונגרס האמריקאי דניס קוסיניץ' ואת חבר הפרלמנט הבריטי ברוקס ניומארק, במשבר בסוריה וקרא להם להבחין בין הארגונים החמושים לדרישות הלגיטימיות של האנשים. מקור סורי אמר כי הביקור התקיים לאחר שהוברר כי המשטר יציב וזוכה לתמיכת רוב העם. היומון אל-ספיר דיווח כי למרות הסנקציות שהטיל האיחוד האירופאי על סוריה, נפגש בכיר אירופאי עם הנשיא אסד והביע נכונות לבחון מחדש את ההחלטה להפסיק את שתה"פ עם סוריה, אם ייפסק הירי לעבר המפגינים. עוד דיווח היומון כי המשטר קיבל לאחרונה מסרים מגורמים מערביים, לפיהם, אין תוכנית אמריקאית ואירופאית להחליף את משטרו של אסד וכי הם עושים הבחנה בין האופוזיציה המתונה לקיצונית ומעודדים את האופוזיציה המתונה לנהל דיאלוג רציני עם המשטר. 

אל-וטן (סוריה), אל-ספיר (לבנון), 28.6.11   

 

איש דת לבנוני: להרוס את שגרירות ארה"ב בבירות

איש הדת הלבנוני הסוני השיח' מחמד אבו אל-קטע, העומד בראש 'אגודת המטיפים' בלבנון, טען כי שגרירות ארה"ב בבירות מפיצה 'זנות פוליטית' ומזימות וקרא להרוס אותה ולגרש את פקידיה. הוא הביע תמיכה בהתנגדות ואמר כי זוהי חובה דתית.

אל-ספיר (לבנון), 28.6.11  

 

ארה"ב נגד כל העולם. אובמה: "הבה נראה, ייתכן ששכחנו להעניש איזו מדינה"

אל-וטן (קטר), 28.6.11

 

ציר מג'לס איראני: אין צידוק כלכלי להפעלת הכור בבושהר

חבר ועדת הכלכלה של המג'לס האיראני, עבד אל-רזא תוראבי, אמר שטהראן איננה מאמינה להבטחת רוסיה, שהכור בבושהר יחל לפעול בעוד חודשיים. לדבריו, עלות הקמת הכור הגיעה למיליארדי דולרים ובכוונת איראן לייצר בו חשמל, למרות חוסר כדאיות כלכלית. האתר איראן דיפלומטיכ טען שרוסיה מכרה לאזרביג'אן מערכת טילי האס-300, בעודה משהה את אספקתם לאיראן שעימה העסקה נחתמה קודם לכן. האתר ציטט מקורות ברוסיה שטענו כי אזרביג'אן רכשה את הטילים, בשל חשש מהטילים האיראנים.

www.irdiplomatic.com, 27.6.11; אתר המג'לס (איראן), 26.6.11

 

בכיר ברש"פ: מנסחים מחדש את הסכם הפיוס

האני אל-מצרי, שדווח כי היה שותף בניסוח הסכם הפיוס הפלסטיני, טען במאמר שפרסם כי צירוף חמאס לאש"פ מנוגד לאינטרס הלאומי וכי הסכם קהיר מנוסח מחדש בשל קשיים ביישומו. לדבריו, התנגדותן של ארה"ב וישראל לפיוס, בשל חששן שיפריע לחידוש המו"מ, החשש מפני הפסקת הסיוע המערבי לרש"פ ורצון הרש"פ להקים ממשלה שהיא תתווה את מדיניותה –  מובילים לניסיון לנסח מחדש את הסכם הפיוס. בתוך כך דווח, כי איש הפת"ח, פיצל אבו שהלא, אמר לאתר המקורב לתנועה, כי מתקיימות פגישות חשאיות בין פת"ח לחמאס מחוץ לשטחים בניסיון לקדם הרכבת ממשלת המעבר.

אל-איאם (רש"פ),  www.alaahd.com 28.6.11

 

אתר לבנוני: תקרית בין חזבאלללה ליחידה של יוניפי"ל

האתר ניאו לבנון דיווח כי פעילי חזבאללה עצרו סיור של היחידה הבלגית ביוניפי"ל, שנקלעה בטעות לאזור העיירה צריפא, ודרשו מאנשיה למסור את המצלמות שבידיהם משום שמדובר באזור בטחוני. נמסר כי בהתערבות צבא לבנון שב הסיור לבסיסו, וכי חייל יוניפי"ל נפצע מאבנים שיידו מקומיים.

www.nowlebanon.com, 27.6.11

 

צירי מג'לס באיראן: האמירויות פלשו למים הטריטוריאליים שלנו

שני צירי מג'לס איראניים טענו כי מדינת איחוד האמירויות הערביות חדרה למים הטריטוריאליים של איראן והקימה מתקן גז ליד האי אבו מוסא, אחד משלושת איי המריבה במפרץ. השניים התלוננו על אזלת ידה של ממשלת איראן למול הסגת גבול זאת.

אנתח'אב (איראן), 27.6.11

 

האופוזיציה בסוריה: למשוך כספים מהבנקים כדי למוטט את המשטר

מתנגדי המשטר הסורי קראו לאחרונה לאזרחי המדינה למשוך את כספיהם מהבנקים הסורים או להמיר את המטבע המקומי בכסף זר כדי ללחוץ על המשטר ולמוטטו כלכלית. בדף הפייסבוק של המתנגדים נכתב כי המשטר מממן בכסף זה את דיכוי ההפגנות וגונב את הכסף לטובת מקורביו. כמו כן נקראו האזרחים להחרים מוצרים של חברות, שלטענתם, מהוות את חלון הראווה הכלכלי של המשטר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.6.11

 

דיון מחודש בפתוא המתירה להרוג עמית לעבודה שאינו מתפלל

פתוא מ-2009 של השיח' הסעודי צאלח אל-פוזאן המתירה לעובד להרוג את עמיתו לעבודה אם הוא לא מתפלל, חזרה להתדיין בפורומים וברשתות החברתיות באינטרנט. פתוות קיצוניות מעין זו מעלות בכל פעם מחדש את השאלה האם ראוי שיתפרסמו מטעם אנשי דת יחידים או מטעם קבוצה של אנשי דת, דוגמת אגודת חכמי הדת הבכירים – המוסד הדתי הרשמי בסעודיה.

www.alarabiya.net, 28.6.11