המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.5.2011
9/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.5.2011

 

בתקציר: שר המודיעין האיראני: בן לאדן מת ממחלה * דרשן אסלאמי בכנס המוני בקהיר: שלטון הח'ליף המוסלמי קרב * קופטים הפגינו ברחבי מצרים במחאה על אירועי אימבאבה * אחיינו של רוצח סאדאת הורשה לשוב למצרים מאיראן * משעל: אם ישראל לא תפעל בעסקת שליטנשבה חיילים נוספים

 

שר הפנים הפקיסטני: סיפקנו לארה"ב מידע על בן לאדן

שר הפנים הפקיסטני, רחמן מלכ, אמר ליומון הסעודי עוכאט', כי פקיסטן מצטערת על כך שבן לאדן חוסל כפי שחוסל ובתוך שטחה. מלכ לא פקפק בחיסולו של בן לאדן, אך טען כי איננו יודע בוודאות שגופתו הושלכה לים. הוא דחה את ההאשמות על הגנה שסיפקה פקיסטן לבן לאדן וטען כי המודיעין של ארצו מסר לאמריקאים את המידע הראשוני אודותיו, ולכן ראוי היה שארה"ב תשתפו בפרטי המבצע, מה-גם שהמודיעין הפקיסטני ידוע ביכולותיו והוא כבר סיכל מאות פיגועי טרור, בתוך פקיסטן ומחוצה לה.

עוכאט' (סעודיה), 9.5.11

 

משעל: אם ישראל לא תפעל בעסקת שליטנשבה חיילים נוספים

ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי חמאס תשבה חיילים נוספים אם ישראל לא תתקדם בעסקת חילופי האסירים, ומסר על כוונתו לבקר בקרוב במדינת פלסטין בעזה, ברמאללה ובירושלים. הוא טען כי אופן הוצאתו להורג של בן לאדן וקבורתו בים פגעו ברגשות כל המוסלמים בעולם, וכי על אף המחלוקות בין חמאס לאל-קאעדה, במיוחד בנושא רצח אזרחים חפים מפשע, לארה"ב אין זכות לרצוח ערבים ומוסלמים בצורה לא-חוקית. לדבריו, ארה"ב נלחמת בטרור אותו יצרה במו ידיה, באמצעות תוקפנות ורצח חפים מפשע בעיראק ואפגניסטן ותמיכתה העיוורת בישראל. לעיתונאים במצרים אמר משעל, כי הפלסטינים נותנים לישראל ארכה של שנה כדי להגיע בדרך המו"מ למדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים ללא נוכחות מתנחלים ותוך הבטחת זכות השיבה. לדבריו, לאחר מכן יפעילו הערבים והפלסטינים אסטרטגיה חדשה, לא מלחמתית, אלא של לחץ דיפלומטי ומשפטי על ישראל ושל חרם כלכלי עליה. משעל קרא לערבים לתמוך בזכות ההתנגדות של הפלסטינים בכל צורותיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.5.11; אל-יום אל-סאבע (מצרים), 8.5.11

 

דיונים לקראת הקמת ממשלת צללים פלסטינית צעירה

צעירים בעזה מסרו שהם דנים עם בני גילם ברצועה ובגדה בהקמת ממשלת צללים פלסטינית צעירה, שתסייע לממשלת הטכנוקרטים שעתידה לקום, ותפעל כדי שזו תקבל החלטות שישרתו את המולדת ואת האזרחים.

www.palestine-info.info, 8.5.11

 

דרשן אסלאמי בכנס המוני בקהיר: שלטון הח'ליף המוסלמי קרב

בכינוס עממי בהשתתפות כ-50,000 אנשי תנועת האחים המוסלמים ותנועות סלפיות באל-גיזה שבקהיר, אמר הדרשן האסלאמי, ד"ר ספות חגאזי (בתמונה), כי היווצרותן של "הארצות האסלאמיות והערביות המאוחדות" קרבה ובאה וכי בקרוב ישלוט על המוסלמים ח'ליף אחד בדרכו של הח'ליף העבאסי החמישי, הארון אל-רשיד. הקהל קרא ליישום השריעה.  

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 9.5.11

 

שר המודיעין האיראני: בן לאדן מת ממחלה

שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי, טען כי לטהראן מידע מוצק לפיו בן לאדן מת ממחלה לפני זמן מה, וכי ההודעה על חיסולו נועדה להיטיב את מצבו של הנשיא אובמה לקראת הבחירות, ולמנוע את ההתעוררות האסלאמית באזור. לדבריו, אם ארה"ב טוענת כי חיסלה את בן לאדן, עליה להציג את גופתו.

מהר (איראן), 8.5.11 

 

מצרים: קופטים הפגינו במחאה על אירועי אימבאבה

מאות קופטים הפגינו ברחבי קהיר ואלכסנדריה בדרישה להעניש את תוקפי כנסיית אימבאבה (7.5.11), שגרמו, לטענתם, לשפיכות הדמים. באחד המקומות פרצו התנגשויות בין נוצרים למוסלמים, וכמה עשרות נפצעו. הממשלה מסרה שהיא תפעיל יד קשה כלפי האחראים לתקרית באימבאבה, כולל ענישה מרתיעה, והזהירה כי אירועים כגון אלה מסכנים את הישגי המהפכה.

אל-אהראם (מצרים), 9.5.11

 

שה"ח האיראני: להוציא את כוחות הצבא של המפרץ מבחריין

בפגישותיו באבו ט'בי עם בכירי איחוד האמירויות הערביות, קרא שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, להוצאת הכוחות הזרים (הסעודים) מבחריין, מכיוון שנוכחותם מחריפה את המשבר שם. הוא ציין כי הסחר השנתי בין שתי המדינות, מגיע ליותר מ-25 מיליארד דולר, דבר המעיד על חשיבותה של איחוד האמירויות בעיני איראן. שה"ח של האמירויות, עבדאללה בן זייד אל-נהיאן, אמר שארצו רואה חשיבות ביחסים עם איראן. יוזכר כי לאחרונה החריפה המתיחות ביחסי איראן והמפרץ על רקע כניסת כוחות צבא מהמפרץ לבחריין, וכי בין שתי המדינות קיים סכסוך ריבונות על שלושת איי המריבה במפרץ הפרסי.

 פרס טי וי (איראן), 9.5.11; מהר (איראן), 8.5.11 

 

יומון איראני: ארה"ב זוממת להשיב את השלטון האמריקאי-ישראלי לתוניסיה ומצרים

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, טען כי ארה"ב זוממת להחזיר למצרים, תוניס ותימן את השלטון האמריקאי-ישראלי שאבד שם בעקבות המהפכות, באמצעות פיתויים כספיים, או הפיכה צבאית מקומית.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 9.5.11

 

אחיינו של רוצח סאדאת הורשה לשוב למצרים מאיראן

אחיינו של רוצח סאדאת, ח'אלד אל-אסלאמבולי, ומשפחתו שבו למצרים מאיראן לאחר 23 שנות גלות, באישור המועצה הצבאית השלטת במצרים. אל-אסלאמבולי שב למצרים דרך תורכיה לאחר ששמו הוסר מרשימת האנשים שמנגנון הביטחון המצרי אסר את כניסתם למצרים תחת שלטון מובארכ.

אל-אהראם (מצרים), 8.5.11