המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.12.2010
15/12/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 15.12.2010

 

בתקציר: שבועון משה"מ: הבעיה האמיתית היא הגרעין הישראלי * ציוד צבאי רוסי יימסר ללבנון ללא תמורה * בכיר בפת"ח: הג'יהאד לשחרור ירושלים – משימה כלל מוסלמית * בכירים פלסטינים: הצעות ארה"ב מאכזבות * אל-קרדאוי נפגש עם שיח' אל-אזהר * ר"מ תורכיה ישתתף בטקס העאשורא'

 

בכירים פלסטינים: הצעות ארה"ב מאכזבות

בכירים פלסטינים ובהם חבר הוועה"פ של אש"ף, חנא עמירה, מסרו כי האמריקנים העבירו לפלסטינים מסמך לא רשמי בן שש נקודות העוסק בנושאי הקבע. המדובר בקביעת הגבולות בהשתתפות מצרים וירדן; בפתרון לבעיית הפליטים; בהסכם לחלוקת המים ובדיון בדרישות הצדדים לגבי ירושלים. הבכירים טענו כי המסמך גרוע מהסכם אוסלו: הוא מעורפל ואינו מזכיר את גבולות 67' ונסיגה ממזרח ירושלים. שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר כי לישראל אין יכולת לקבל החלטות קשות והיא חוסמת את הדרך לשלום ועל הערבים לחשוף עובדות אלה בפני העולם.

אל-וטן (סעודיה), אל-חיאת (לונדון), אל-גומהוריה (מצרים), 15.12.10

 

ציוד צבאי רוסי יימסר ללבנון ללא תמורה

מקורות דיפלומטיים מסרו כי עם ביקורו (11.1.11) של נשיא רוסיה מדבדב בלבנון תעניק ארצו לצבא לבנון, ללא תמורה, סיוע צבאי - 31 טנקי 72T ו-6 מסוקי 24MI, שהוצאו מכלל שימוש בצבא הרוסי.

אל-מסתקבל (לבנון), 15.12.10

 

בכיר בפת"ח: הג'יהאד לשחרור ירושלים – משימה כלל מוסלמית

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, עבאס זכי, אמר כי הג'יהאד למען שחרור ירושלים הוא מצווה אישית וככזה הוא משימה של כל המוסלמים, לא רק של הפלסטינים.

www.palvoice.com , 14.12.10

 

סו"י פלסטינית עוקבת אחרי הסתה ישראלית

סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא פרסמה דו"ח עיתי על הסתה ישראלית, כדבריה, נגד הפלסטינים. את החומר ליקטה הסוכנות מעיתונים של גורמי ימין בישראל, מגורמים חרדיים ומן האקדמיה.

ופא (רש"פ), 15.12.10

 

היהודי מסיר אות מן המילה "המזרח התיכון" ומשנה את שמו ל"רע התיכון"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 14.12.10

 

ר"מ תורכיה ישתתף בטקס העאשורא'

כלי תקשורת באיראן דיווחו כי ר"מ תורכיה, רג'פ טיפ ארדואן ישתתף לראשונה בטקס העאשורא' (16.12.10) שעורכים השיעים באיסטנבול לציון מות האמאם חוסין. בטקס ייטול חלק גם עלי אכבר ולאיתי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי.

איסנא (איראן), 15.12.10; פארס (איראן), 14.12.10 

 

שבועון משה"מ: הבעיה האמיתית היא הגרעין הישראלי

מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען כי בשיחות הגרעין האחרונות בז'נבה, קראה איראן למדינות ה-5+1 להשתחרר מדאגות סרק בנושא הגרעין האיראני ולהתמקד בסוגיות בינ"ל מדאיגות כמו הגרעין הישראלי. לדברי המאמר, לאיראן השפעה באפגניסטן, לבנון, ועיראק המהווה קלף חזק במו"מ.

צבח-י צאדק (איראן), 13.12.10

 

איראן: גינויים לאחמדי-נז'אד בגין פיטורי מותכי

צירי מג'לס וכלי תקשורת באיראן באיראן תקפו את החלטתו של הנשיא אחמדי-נז'אד לפטר את שה"ח מותכי בעת היותו בשליחות בחו"ל.

שפאפ, טהראן אמרוז, ג'האן ניוז (איראן), 14.12.10; פארארו (איראן), 13.12.10

 

אל-קרדאוי נפגש עם שיח' אל-אזהר

שיח' אל-אזהר, אחמד אל-טייב, נפגש לראשונה, מאז מינויו לתפקיד בחודש מרץ, עם השיח' יוסוף אל-קרדאוי, ראש האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים ודן עימו בפיתוח מוסד אל-אזהר ושיפור תדמיתו בעולם הערבי, המוסלמי ובזירה הבינ"ל, ובהפצת האסלאם של דרך האמצע [וסטי]. ביקורו של אל-קרדאוי באל-אזהר נערך לאחר נתק רב שנים, בשל מחלוקות בינו לבין שיח' אל-אזהר הקודם, מוחמד סיד טנטאוי. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.12.10