המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.6.2010
7/6/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.6.2010

 

בתקציר: שה"ח המצרי: ביטול יוזמת השלום הערבית - ויתור על מדינה פלסטינית * מפלגת השלטון בתורכיה שוקלת הקדמת הבחירות בעקבות המשט *  סוריה וצפון קוריאה דנות בהידוק יחסיהן * נציג ח'אמנאי: משה"מ מוכנים ללוות המשט האיראני לעזה *  שעת': זכותנו לחזור אל המאבק המזוין

 

שעת': זכותנו לחזור אל המאבק המזוין

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, נביל שעת' אמר כי זכותו של העם הפלסטיני לנהל מאבק מזוין כפי שניהל  במשך מאה שנים, וזכותו להתנגד בדרכים עממיות כמו אלו המתקיימות בעזה, סביב הגדר בגדמ"ע ובשיח' ג'ראח.  לדבריו פת"ח הובילה מאבק זה במשך 23 שנים וחמאס מאמצת אותו זה 15 שנים. "אנו גאים בכל השהידים שלנו וזכותנו לחזור אל העימות המזוין", אמר שעת'.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.6.2010   

 

שה"ח המצרי: ביטול יוזמת השלום הערבית - ויתור על מדינה פלסטינית

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, אמר כי עד כה סירבה חמאס לחתום על מסמך הפיוס המצרי והוא מצפה שהתנועה תעשה כן. הוא הבהיר כי יוזמת השלום הערבית משקפת את המגמה הערבית לשלום ונסיגה ממנה פירושה ויתור על הרצון להקים מדינה פלסטינית. לדבריו, מי שרוצה לשוב לעימות מזוין, צריך לומר זאת במפורש, משום שבאמצעות יוזמה זו, לוחצת מצרים על ישראל לשוב לקווי 67', לפתור את בעיית הפליטים ולהקים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית.

אל-אהראם (מצרים), 7.6.10

 

מפלגת השלטון בתורכיה שוקלת הקדמת הבחירות בעקבות המשט

היומון אל-חיאת דיווח כי מפלגת "הצדק והשוויון" השלטת בתורכיה דנה באפשרות להקדים את הבחירות במדינה כדי לנצל את מה שמכנה הממשלה "ניצחון גדול על ישראל" במשבר המשט לעזה. בכך שואפת המפלגה לגבור על מנהיג האופוזיציה החדש, כמאל כיליש דאראוגלו, אשר צבר לאחרונה תמיכה רבה.

אל-חיאת (לונדון), 7.6.10

 

סעודיה: אל-קאעדה נעזר בנשים - בעקבות לכידת אישה, הפעילה בארגון  

אל-וטן (סעודיה), 7.6.10/ג'יהאד עורתאני

 

נציג ח'אמנאי: משה"מ מוכנים ללוות המשט האיראני לעזה

נציגו של מנהיג איראן ח'אמנאי בחיל הים של משמרות המהפכה, עלי שיראזי, אמר כי חובתה של איראן להגן על העם חסר הישע בעזה ואם ח'אמנאי יורה על כך, ילוו ספינות מלחמה איראניות את משט הסיוע שמתכוון לצאת מאיראן לעזה בימים הקרובים. שה"ח האיראני מנוצ'הר מותכי, אמר בסעודיה כי איראן תציג הצעות מעשיות לפתרון משבר עזה, וקרא למדינות המשתתפות בוועידה האסלאמית לשגר לעזה משטי סיוע תחת דגלן.

איריב (איראן), 7.6.10; מהר, איריב, פרס טי וי  (איראן), 6.6.10

עלי שיראזי, נציגו של ח'אמנאי בחיל הים של משה"מ

 

סוריה וצפון קוריאה דנות בהידוק יחסיהן  

שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, דן עם סגן שה"ח הצפון קוריאני, קים יונג ג'ון, בהידוק היחסים הבילטראליים.

סו"י סאנא (סוריה), 7.6.10  

 

נכדו של ח'ומיני היכה את שר הפנים

חסן ח'ומיני, נכדו של מייסד משטר המהפכה האיראני, איתאללה ח'ומיני, חבט בשר הפנים האיראני, מוצטפא מוחמד נג'אר, לאחר שנאומו של הנכד הופרע בידי מפגינים תומכי אחמדי-נז'אד בתפילת יום השישי בטהראן (4.6.10). השר נזקק לטיפול רפואי.

ג'ואן, פרארו (איראן), 6.6.10

 

איראן:  ניתוקי חשמל כדי למנוע הקרנת סרט על נדא סולטאן

היומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט דיווח כי שלטונות איראן חוללו הפסקות חשמל במשך יומיים כדי למנוע  את שידור הסרט התיעודי ב'קול אמריקה' על נדא סולטאן, צעירה איראנית שנרצחה לפני שנה ע"י המשטר במהלך הפגנות המחאה שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות. רמטכ"ל צבא איראן חסן, פירוזאבאדי, טען כי מיר חוסין מוסוי, ממנהיגי תנועת המחאה, צועד לעבר קיצו.

פארס (איראן), 7.6.10; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.6.10

 

טקס לוויה מדומה בבי"ס סעודי

בעקבות תמונה שפרסם היומון הסעודי הממסדי עוכאט' (3.6.10) ובה תלמידי בי"ס תיכון במחוז עסיר בסעודיה המקיימים טקס לוויה מדומה (בתמונה למטה), הורה מושל המחוז, הנסיך פיצל בן ח'אלד בן עבד אל-עזיז, לחקור את האירוע "הסותר לחלוטין את הסביבה הלימודית ונחשב פרובוקציה ברורה למדיניות התהליך החינוכי". היומון דיווח על חקירתם (6.6.10) של המעורבים והאחראים לפרשה. יצוין כי בעבר נמתחה ביקורת בסעודיה על עידוד תרבות המוות בבתיה"ס (ראה דו"ח ממרי בנושא).

עוכאט' (סעודיה), 7.6.10 

 

סעודיה תקים גדר לאורך גבולה הצפוני

בעקבות לכידתם של 125 מבריחי סמים בסעודיה, הודיע דובר משרד הפנים, מנצור אל-תורכי (6.6.10) כי הוחל בהקמת גדר לאורך הגבול הצפוני של סעודיה כדי למנוע הברחות סמים והסתננויות למדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.6.10