המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.5.2009
15/5/2009

מה חדש? סיכום יומי 15.5.2009

 

בתקציר: נשיא תורכיה: שת"פ מלא בינינו לבין סוריה * עבאס יציע לאסד שיחות שלום במתכונת ועידת מדריד * מתיחות בין יו"ר הרש"פ לבין הפת"ח *  לאריג'אני בביקור הרגעה בתימן * דיווח: מצרים עצרה חוליית מודיעין איראנית על אדמותיה

 

דיווח: מצרים עצרה חוליית מודיעין איראנית על אדמותיה

היומון הלבנוני אל-מסתקבל דיווח כי שלטונות מצרים עצרו בדצמבר 2008 ארבעה אזרחים איראניים, המשתייכים לגדוד "אל-קדס" של משמרות המהפכה, אשר הקימו רשת מודיעין איראנית במצרים. עפ"י הדיווח, הארבעה סיפרו כי מפקד "אל-קדס", קאסם סלימאני, הורה להם להפיץ את האסכולה השיעית במצרים, ליצור קשרים עם שבטים בסיני ולנהל תעמולה למען איראן. נוכח אזהרה חמורה ששיגרה מצרים לאיראן מפני הישנות מקרים כאלה, הודתה איראן שהארבעה שייכים למודיעין האיראני ודרשה לשחררם בתמורה לשחרור שישה אזרחים מצריים, שנעצרו ע"י מיליציות איראניות בעיראק.

אל-מסתקבל (לבנון), 15.5.09

 

נשיא תורכיה: שת"פ מלא בינינו לבין סוריה

בראיון לסוכנות הידיעות הסורית ערב ביקורו בסוריה (16.5.09), שיבח נשיא תורכיה, עבדאללה גול, את יחסי ארצו עם סוריה, ואמר כי קיים שת"פ מלא בין שתי המדינות, וכי עמדותיהן בנוגע לסכסוך הערבי-ישראלי, ללבנון ולעיראק - משותפות. לדבריו, סוריה היא המפתח לפתרון כל הבעיות באזור ולא ניתן להתעלם ממנה.

www.sana.sy, 14.5.09

 

עבאס יציע לאסד שיחות שלום במתכונת ועידת מדריד

מקורות פלסטיניים מסרו כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, יציע בפגישתו (14.5.09) בדמשק עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לקיים שיחות בין סוריה, לבנון והפלסטינים עם ישראל במתכונת ועידת מדריד. נמסר כי הצעתו זו של עבאס מייצגת את עמדת מדינות ערב המתונות. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 14.5.09

 

מתיחות בין יו"ר הרש"פ לבין הפת"ח

קבוצת אנשי פת"ח התנגדה להחלטתו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, להקים ממשלה חדשה בראשות סלאם פיאצ', וטענה כי רה"מ צריך להיבחר מתוכה. כן דרשה לקיים את הוועידה השישית של הפת"ח (1.7.09) מחוץ לשטחי הרש"פ ולא בתוכם כפי שהחליט עבאס.

 אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.5.09 

 

אבו מאזן מתקשה לשלוט בפת"ח נוכח המחלוקות בתוכו

אל-ג'רידה (כווית), 15.5.09

יועץ אחמדי-נז'אד: עמדתנו בנושא השואה קוצרת הישגים

יועץ הנשיא אחמדי-נז'אד, מחמד עלי ראמין, מזכיר "האגודה העולמית לחקר השואה", אמר בכנס סטודנטים באוניברסיטת סמנאן (צפון איראן), כי ממשלת איראן מאתגרת את ממשלות המערב בביקורתה על יחסן לשואה וקוצרת הישגים רבים בזכות מדיניות זאת.

יארי ניוז (איראן), 13.5.09

 

יומון איראני: האפיפיור חנפן ואומלל

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי גינה את האפיפיור המבקר במזה"ת על סירובו לגנות את "טבח הפלסטינים בעזה" ע"י ישראל ועל הכרתו בשואת היהודים. היומון כינה את האפיפיור "חנפן" ו"אומלל".

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 14.5.09

 

לאריג'אני בביקור הרגעה בתימן

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, בא לביקור בתימן כדי להרגיעה מפני חשש למעורבות איראנית בפעילות המורדים בדרום תימן ובפעילותם של החות'ים במחוז צעדה, בצפון המדינה. צוין כי בעבר האשימו בכירים תימנים את איראן בתמיכה בחות'ים. עפ"י הדיווח, אמר לאריג'אני לנשיא תימן,  עלי עבדאללה צאלח, כי ארצו תומכת ביציבותה של תימן ובביטחונה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.5.09

 

ארגון אופוזיציה באיראן קורא להחרמת הבחירות

ארגון האופוזיציה הסוני הבלוצ'י ג'נדאללה קרא לתושבי מחוז סיסתאן-בלוצ'יסטאן (דרום מזרח איראן) להחרים את הבחירות לנשיאות איראן, מפני שהן הצגה שקרית המשטה בדעת הקהל וממילא סמכויות השלטון מרוכזות בידי המנהיג העליון ח'אמנאי. לדברי הארגון, החרמת הבחירות תפגע בלגיטימיות של 'שלטון חכם ההלכה' העריץ, ותבטא את רצון תושבי המחוז לבטלו.

אתר ג'נדאללה (איראן), 13.5.09

אל-קאעדה חודרת לתימן ומנסה לפצלה 

אל-מסתקבל (לבנון), 15.5.09/ חסן בלייבל