המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.2.2010
1/2/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.2.2010

 

בתקציר: אל-זהאר: אם ישראל תיסוג נשתלט גם על הגדמ"ע * אל-קדס אל-ערבי: סימנים למלחמה עם איראן * חמאס פיזרה חוגגים שציינו את ניצחון נבחרת מצרים * קריאה לאנשי אל-קאעדה לחדור לעזה בחסות שיירות הסיוע  *  קדאפי: לוב – בית לאיראנים * יומון סעודי: הפסקת האש החות'ית - תרמית

 

קריאה לאנשי אל-קאעדה לחדור לעזה בחסות שיירות הסיוע

אחד הכותבים באתר הג'יהאדי "מוג'אהדין", המכנה עצמו בשם "סלפי ג'יהאדי", האיץ בכל המוג'אהדין המונותיאיסטים (הנמנים עם זרם הסלפיה הג'יהאדיה, שעמו מזוהה אל-קאעדה) המעוניינים להיכנס לעזה, להזדרז ולעשות זאת ע"י הצטרפות לשיירות המגיעות לעזה מכל רחבי העולם.

www.majahden.info ,  1.2.10

 

אל-זהאר: אם ישראל תיסוג נשתלט גם על הגדמ"ע

בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר אמר כי אם ישראל תיסוג מן הגדמ"ע, חמאס תשתלט עליה כפי שהשתלטה על עזה.

www.alaahd.com , 30.1.10

 

חמאס פיזרה התקהלויות שחגגו את ניצחון נבחרת מצרים

מיליציות של החמאס ירו באוויר כדי לפזר התקהלויות של תושבים בעזה שהביעו את שמחתם על ניצחון נבחרת הכדורגל של מצרים וזכייתה בגביע אפריקה לאומות. 

www.alaahd.com 31.1.10

 

בכיר בחזבאללה: שגרירת ארה"ב מסיתה את הלבנונים אלה נגד אלה

בתגובה לדברי שגרירת ארה"ב בלבנון, מישל סיסון, כי חזבאללה הוא ארגון טרור והברחות הנשק שלו מאיימות על לבנון, טען האחראי על היחסים הביע"ר בחזבאללה, השיח' חסן עז אל-דין, כי סיסון מתערבת בבוטות בענייניה הפנימיים של לבנון ומסיתה את אזרחיה אלה נגד אלה. לטענתו, בעוד סיסון מדברת על הברחות נשק של חזבאללה, היא מתעלמת מן הפצצות האסורות שארה"ב שולחת לישראל כדי שתרצח באמצעותן את הלבנונים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.10, אל-מסתקבל (לבנון), 31.1.10

 

פד'אללה: אובמה במדי הצבא של בוש

מוחמד חוסיין פד'אללה, איש דת לבנוני שיעי בכיר, טען (31.1.10) כי הנשיא אובמה החליף את מדי השינוי במדי הצבא של בוש, והוא עלול לחפות על כישלונו בזירה הפנים אמריקאית ותבוסתו לציונים באמצעות מלחמות חדשות נגד העולם הערבי והאסלאמי. הוא קרא שלא לסמוך על ארה"ב ולהתכונן למתקפה נוספת שלה על האזור, והוסיף שהשפעותיה של המלחמה הכלכלית נגד איראן כבר ניכרות.    

אל-נהאר (לבנון), 1.2.10

 

אל-קדס אל-ערבי: סימנים למלחמה עם איראן

נוכח הדיווחים על זירוז מימושן של עסקאות נשק בין ארה"ב לסעודיה והאמירויות, ועל ביקוריהם של בכירים אמריקאים בישראל, צופה מאמר המערכת של היומון אל-קדס אל-ערבי פתיחת מלחמה עם איראן וטוען כי מדינות המפרץ יהיו המפסידות הגדולות ביותר מעימות בין איראן לישראל וארה"ב.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.2.10

 

זכות השיבה תמחק את ישראל

אל-ראיה (קטר), 31.1.10 / אמיה ג'חא

 

מותכי: טהראן אינה לוקחת ברצינות את קלינטון

שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, אמר כי איראן אינה מתייחסת ברצינות לדברי קלינטון על הגברת הלחץ על טהראן בשל סירובה להיענות לדרישות הקהילה הבינ"ל. מותכי אמר בלגלוג כי התבטאויות כאלו גרמו להפסדה של קלינטון מול אובמה בהתמודדות על המועמדות לנשיאות בארה"ב.

אירנא, מהר (איראן), 31.1.10

 

יומון איראני: המערב משתמש בטאליבאן לאיום על איראן

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הסיבה לתפנית החיובית במדיניות המערב כלפי הטאליבאן באפגניסטן היא לאיים באמצעותו על איראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 30.1.10

 

קדאפי: לוב – בית לאיראנים

בפגישתו עם שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, בכנס מדינות האיחוד האפריקאי באתיופיה, אמר נשיא לוב קדאפי כי לוב היא בית לאיראנים וכי השת"פ בין שתי המדינות חשוב מאוד. עוד נמסר כי משלחת כלכלית איראנית צפויה לבקר באוגנדה כדי לקדם את הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות.

אירנא (איראן), 1.2.10

 

איראן מושכת בחוטי המזימות

אל-נדוה (סעודיה), 31.1.10 / עאדל סעיד

 

מוסוי וכרובי לציבור: השתתפו בחגיגות המהפכה 11.2

מיר חוסין מוסוי ומהדי כרובי קראו לציבור להשתתף בתהלוכות ליום המהפכה (11.2.10) וטענו כי למרות שרוב העם תומך במשטר, העם איננו זוכה לבחירות חופשיות. לדבריהם, שני האזרחים שהוצאו להורג לאחרונה בשל פעילותם בהפגנות, נעצרו חודשים לפני הבחירות והם הוצאו להורג בהליך מזורז כדי לזרוע פחד בציבור. השניים גם גינו את איתאללה ג'נתי שקרא בדרשתו (29.1.10) לדון מפגינים למוות. מפקד כוחות משמרות המהפכה במחוז טהראן, חוסין המדאני, אמר כי ייאסר על תומכי "התנועה הירוקה" להפגין בציון יום המהפכה. האשמי רפסנג'אני קרא להשתתפות בתהלוכות תוך הימנעות מאלימות.

מהר, סהאם ניוז, אפתאב (איראן), 30.1.10

 

בכירים איראניים מגיבים לפריסת כוחות אמריקאיים במפרץ

מקורות צבאיים באיראן אמרו לאתר לבנוני, כי 180 אלף חיילים אמריקאים נמצאים בטווח האש האיראנית וכי כוחות ההתנגדות באיראן, לבנון, עיראק, פלסטין ואפגניסטן מוכנים לעימות מול ישראל וארה"ב. בתגובה לפריסת מערכות הגנה מפני טילים מצד ארה"ב במדינות המפרץ, אמר מפקד כוחות משמרות המהפכה בטהראן, חוסין המדאני, כי המסר שישוגר מחגיגות יום המהפכה (11.2.10) ל'יהירות העולמית' (המערב בראשות ארה"ב), הוא כי הדור הרביעי של המהפכה יילחם טוב יותר מהדור הראשון.

מהר (איראן), Nowlebanon.com, 30.1.10  

 

יומון סעודי: הפסקת האש החות'ית - תרמית

היומון אל-מדינה טען כי הכרזת מנהיג החות'ים, עבד אל-מאלכ אל-חות'י, על קבלת התנאים של ממשלת תימן להפסקת אש היא תכסיס בלבד וכין התקפות החות'ים על צבאות תימן וסעודיה נמשכות.

אל-מדינה (סעודיה), 1.2.2010

 

סעודיה: בוטלה כפיית גירושים בשל אי התאמה בייחוסם של בני הזוג

פסק דין בסעודיה קבע כי מנצור ופאטמה אל-תימאני, זוג סעודים שבית המשפט כפה עליהם גירושים לפני כשלוש שנים עקב אי-התאמה בייחוס השבטי, רשאים לחיות ביחד. נושא כפיית גירושין על נשים שייחוסן גבוה משל בעליהן כמו במקרה של הזוג אל-תימאני נידון בדוח ממרי מאפריל 2007: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/2173.htm 

אל-וטן (סעודיה), 31.1.10

 

בלייר (ובוש) בוועדת החקירה: לא מתחרט על כיבוש עיראק

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 31.1.10 / עבדאללה מחרקי

 

ירדן: ההגבלות על העיתונות המודפסת - גם על אתרי האינטרנט

בירדן שוררת מתיחות בין הממשלה לבין אתרי האינטרנט על רקע החלטת הרשות השופטת להחיל על האתרים את הכללים המקובלים בעיתונות הכתובה ובהם איסור פרסום כל ידיעה על משפחת המלוכה, הצבא, הביטחון, הדת או ידיעה הפוגעת באחדות הלאומית. ממשלת ירדן טענה כי אין לה יד בהחלטה שקיבלה הרשות השופטת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.10

 

אל-קרדאוי: לחזק את הקשר בין האסלאם לבין דתות המזרח

יו"ר איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, מסר כי האיחוד יקיים כנס בהודו (20-21.2.10) לחיזוק הדיאלוג בין האסלאם לבין דתות המזרח, בחסות סגן נשיא הודו, חאמד אל-אנצארי, וזאת לאור קיומה של תפוצה מוסלמית גדולה בארצות המזרח, לאור התחזקותן של סין והודו בזירה הבינ"ל, ונוכח היחלשות הקשרים בין האסלאם לבין אירופה ואמריקה.

אל-ערב (קטר), 31.1.10

 

שנה לכהונת אובמה: כישלון כלכלי וצבאי וירידה בפופולאריות

אל-וטן (קטר), 29.1.10 / איליא צליבא