המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.12.2009
24/12/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.12.2009

 

בתקציר: צרפת מתכוונת לקיים פסגה לחידוש המו"מ במזה"ת * מובארכ: נדרשת נוכחות ערבית בעיראק * אל-קרדאוי: טוב לחיות למען אללה מאשר למות למענו * כינוס ראשון של מועצת שתה"פ האסטרטגי הסורית-תורכית * בכירים איראנים בזכות יחסים עם מצרים * אחמדי-נז'אד: העולם משתנה לטובתנו

 

אל-ספיר: השתיקו את השגרירה האמריקאית הפטפטנית

בעקבות דיווחים בלבנון על כך ששגרירת ארה"ב בלבנון, מישל סיסון, הדגישה (23.12.09) בפני סמיר ג'עג'ע  את ההכרח ליישם את ההחלטות הבינ"ל, בהן החלטה 1559, פרסם הבעלים של היומון הלבנוני הפרו-סורי אל-ספיר, טלאל סלמאן, מאמר בו קרא "להשתיק את השגרירה הפטפטנית" ולהעמידה במקומה. לדבריו, מעשי סיסון הם חוצפה והתערבות בוטה בענייניה הפנימיים של לבנון. יצוין כי גם בתחילת נובמבר 2009 פרסם סלמאן מאמר חריף שקרא להשתיק את סיסון. ראה-http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/3760.htm

אל-ספיר  (לבנון), 24.12.09 

 

צרפת מתכוונת לקיים פסגה לחידוש המו"מ במזה"ת

מקורות צרפתיים מסרו כי צרפת מתכוונת לערוך בינואר או בפברואר 2010 פסגה של יום אחד בפריז שמטרתה לסייע לארה"ב במאמצים לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים. לפסגה יוזמנו נציגי הרביעייה הבינ"ל, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ר"מ ישראל בנימין נתניהו, נשיא מצרים חוסני מובארכ, מלך ירדן עבדאללה וייתכן שאף נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.12.2009

 

כינוס ראשון של מועצת שתה"פ האסטרטגי הסורית-תורכית

מועצת שתה"פ האסטרטגי הסורית-תורכית התכנסה לראשונה בדמשק (23-24.12.09), בראשות ר"מ תורכיה, רג'פ טייפ ארדואן, ור"מ סוריה, נאג'י עטרי. בתום המפגש נחתמו כ-50 הסכמים ומזכרי הבנה בתחומי המסחר, התרבות, הדיפלומטיה, החינוך וכו'. נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, תיאר את הכינוס כצעד היסטורי שישרטט מחדש את מפת המזה"ת.

אל-ת'ורה (סוריה), 24.12.09

 

 מישל עון: יתכן שחזבאללה וסוריה יתקפו את ישראל

מישל עון, בכיר האופוזיציה הלבנונית ובעל בריתו של חזבאללה, אמר כי ייתכן שחזבאללה יזום בעצמו מתקפה על ישראל ולא ימתין להתקפה של ישראל על איראן. לדבריו, יתכן שגם סוריה תעשה זאת.

אל-מסתקבל (לבנון), 24.12.09

 

איראן שולחת ידיים לנפט העיראקי

אל-ר'ד (ירדן), 23.12.09 / אבו מחג'וב

 

מובארכ: נדרשת נוכחות ערבית בעיראק

דובר הנשיאות אמר כי בפגישתו עם נשיא מאע"מ, הדגיש הנשיא מובארכ כי יציבותה של עיראק תלויה בשמירה על זהותה הערבית ובהוקעת העדתיות, וכי יש צורך בנוכחות ערבית בעיראק כדי למנוע התערבות של כוחות אחרים שייתכן שאינם שומרים על האינטרסים של העם העיראקי.

אל-גומהוריה (מצרים), 23.12.09

 

אתר מקורב לפת"ח: חמאס מקימה רשת טלפונית עבור אנשיה

אתר המקורב לפת"ח מסר כי חמאס מקימה רשת טלפונית מיוחדת לפעיליה, למנהיגיה ולמוסדותיה. הציוד זהה לציוד שהועבר לחזבאללה בלבנון, הגיע מאיראן והועבר לעזה דרך המנהרות.

www.palvoice.com , 22.12.09

 

 אל-קרדאוי: טוב לחיות למען אללה מאשר למות למענו

ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, קרא (21.12.09) להפיץ את האסלאם לא באמצעות ג'יהאד המבוסס על נשק וצבא אלא באמצעות ג'יהאד המבוסס על אמצעי התקשורת המודרניים כערוצי הלוויין והאינטרנט, על היכולת המנטאלית והיצירתית של המוסלמים ועל כספם ורכושם. עוד הביע צערו על כך ש"המוסלמים מיטיבים למות למען אללה ואינם מיטיבים לחיות למען אללה".

אל-ערב (קטר), 21.12.2009

 

מופתי סעודי אסר על סעודים לשאת זרות

איש הדת הסעודי הבכיר, עבד אל-מוחסן אל-עביכאן, הוציא פסק הלכה האוסר על אזרחים סעודים לשאת נשים שאינן תושבות הממלכה מבלי שקיבלו אישור מן השלטונות. הוא טען כי נישואים לזרות נעשים לשם הנאה בלבד, וכאשר הדבר נעשה ללא אישור רשמי, הוא מהווה פגיעה בסמכות השליט.

www.alarabiya.net, 24.12.09

 

אימאם בן 12

ילד ירדני בן 12 נשא דרשה ביום שישי באחד המסגדים ברבת עמון וסיפר כי החל לשאת דרשות בגיל תשע, כאשר אחד מחכמי הדת בירדן קבע כי מותר לילד לשמש אימאם.

www.islamic.naseej.com , 22.12.09

 

עונש מרתיע למשיאי קטינות במצרים

שני מורשים לעריכת חוזי נישואים וגירושים במצרים נדונו למאסר של שנה וקנס, לאחר שבמהלך חודש אחד נתנו אישור לנישואיהן של 1000 קטינות על ידי זיוף תעודות הלידה שלהן.

אל-אהראם (מצרים), 24.12.09

 

איראן: מוסוי פוטר מתפקיד יו"ר האקדמיה לאומנויות

המועצה העליונה למהפכה תרבותית באיראן הדיחה ע"פ בקשתו של הנשיא אחמדי-נז'אד את מיר חוסין מוסוי, ממנהיגי תנועת המחאה באיראן, ממשרתו כיו"ר האקדמיה לאומנויות באיראן.

ח'בר און ליין (איראן), 22.12.09

 

אחמדי-נז'אד מחפש נואשות מחליף למוסוי שאותו פיטר

בכיתוב: התרצה לרשת את מוסוי כראש האקדמיה לאומנויות

רוז (איראן), 23.12.09 / ניקאהאנג כות'ר    

 

איראן: עימותים באצפהאן ובקום לאחר מות מונתזרי

עצרת זיכרון לאיתאללה מונתזרי באצפהאן (23.12.09), פוזרה בגז מדמיע וכחמישים ממשתתפיה נעצרו ע"י כוחות הביטחון האיראניים; כוחות הביטחון השתלטו על כבישים המובילים לקום כדי למנוע מתומכי תנועת המחאה להגיע לעיר. בנו של איתאללה מונתזרי, אחמד, אמר כי משפחתו ביטלה את טקסי הזיכרון המסורתיים המתוכננים מחשש לעימותים עם כוחות הבסיג', לאחר שאלו השתלטו על המסגד המרכזי בקום ותקפו את לשכותיהם של האיתאללות מונתזרי ויוסף צאנעי בעיר. מנגד, דרשו מפגינים תומכי המשטר בקום לשלול מאיתאללה צאנעי את תוארו הדתי ולהרוס את מעוזי המתנגדים לח'אמנאי בעיר.

אינדה, parlemannews.ir (איראן) אל-וטן (סעודיה), 23.12.09; פארס, אינדה (איראן), 22.12.09

 

אחמדי-נז'אד: העולם משתנה לטובתנו

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר למשפחות שהידים במחוז פארס (דר' איראן), כי העולם משתנה לטובתה של איראן בזכות אהבתה ל'אמאם הנעלם', וכי מי שהולך בדרך האל ומוכן להקריב עצמו לא יודע מוות או תבוסה. על מנהיגי ארה"ב אמר כי הזוממים נגד איראן ובוגדים בה נשלחים לפח הזבל של ההיסטוריה.

מהר (איראן), 23.12.09

 

בכירים איראנים בזכות יחסים עם מצרים

עם שובו מקהיר, אמר יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, כי איראן ומצרים, שתי המדינות החשובות בעולם האסלאם, חולקות אסטרטגיה משותפת וחילוקי הדעות ביניהן טקטיים בלבד ועל איראן למקסם את היכולת של עולם האסלאם לצורך המאבק נגד ישראל. שלושה חברי וועדת המג'לס לביטחון לאומי אמרו כי איראן מעוניינת לחדש יחסיה עם מצרים, אך זו כפופה בהחלטותיה לרצונן של ארה"ב וישראל.

אילנא, סיאסת-י רוז (איראן), 23.12.09 

 

בכיר רוסי: עסקת האס 300 – בעתיד הקרוב

סגן שה"ח הרוסי, אלכסיי בורודאווקין, אמר כי מוסקבה אינה רואה סיבה לבטל את עסקת מערכות טילי האס-300 עם איראן וכי זו תצא לפועל בעתיד הקרוב לאחר שתוסדר.

אילנא (איראן), 23.12.09

 

בכיר איראני: לאיראן גרעון יומי של 5 מליון ליטר תזקיקי נפט

יו"ר משרד ניהול התעבורה וצריכת הדלק באיראן, מוחמד רויאניאן, אמר כי למרות העמקת קיצוב הדלק לאזרחים, איראן עדיין סובלת ממחסור יומי של חמישה מליון ליטר תזקיקי נפט.

מהר (איראן), 23.12.09

 

אופן ניהול המו"מ בין ארה"ב ואיראן

אל-ג'רידה (כווית), 24.12.09